Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Vznik a historie
Statistiky
Přehledy
Hledat na fóru
Nápověda

Seznam příspěvků uživatele

V tabulce jsou všechny příspěvky uživatele Milan Frýba (Mailoo) řazené podle témat. Kliknutím na název téma se zobrazíte celou diskusi.

TémaZaloženoOdpověď
Obrábění v sestavě 15.9. 2021 Zdravím,
Děláme to přesně jak popisuje pan Cinert. Lze to celkem dobře ovládat i bez makra pomocí předdefinovaných klávesových zkratek na activate/deaktivate terminal node.
Model, do kterého jsou nalinkovány vypublikované výsledné tvary dílů (s linkem) má stejnou identifikaci jako celá sestava s nějakým rozlišovacím znakem - např. písmenným "záčíslím" - dle vnitřní organizace firmy.

Výkresy jednotlivých dílů jsou tak bez obrábění, ve výkresu (pohledu) sestavy před obrobením se zhasne model obrobené sestavy a naopak ve výkresu (pohledu) sestavy po obrobení se naopak zhasnou jednotlivé díly (např. přes overload properties).

Celkem výhodné se mi jeví ještě v modelu obrobené sestavy obráběné plochy obarvit kontrastní barvou (ve stromě celé odebírací featury)
 
Extrém na křivce 23.6. 2021 Koukám, že licence CAC (XM2+MCE) zřejmě nestačí... :-(
Ještě mám možnost různých kombinací MD2-SMD... No nic, asi se budu muset obejít bez toho...

I tak děkuji!
 
Multiple extract 9.4. 2021 Damned ty zřejmě nemáme.
No nic i tak díky. Budu tedy muset kombinovat Extract a Joint.
 
Mizení bodů při pohybu 29.3. 2021 To jsem nějak při zkoušení pominul. Měl jsem za to, že to ovládá něco trochu jiného.
Děkuji! Od trojky dolů body nemizí..
 
Obrázek ve výkresu 26.3. 2021 Tak jsem to dneska ráno vyřešil tak trochu náhodou...
Obrázek se mi vkládal "na výšku". Není nic jednoduššího, než ve vlastnostech obrázku nastavit "Fixed angle" (volba vertical mi ho obracela vzhůru nohama).
Jenže jak se ukázalo, tak právě tato operace způsobila zmizení obrázku v tiskovém náhledu v PLM :-o
Musel jsem si tedy obrázek v nějakém windowsovském editoru otočit a vkládat do výkresu už ve správné poloze a problém je vyřešen. Nechápu, proč to dělo, ale takto to, zdá se, už funguje korektně...
Děkuju za ochotu pomoci :-)
Obrázek ve výkresu 24.3. 2021 Zdravím,
Ano, při použití "Save as" PDF to funguje (nyní jsem to ověřil). Obvykle používám tisk a jako tiskárnu zvolím PDF Creator.
Nicméně při automatizovaném procesu schvalování dokumentace v našem PLM to vytváří PDF-ka automaticky. Bude to zřejmě v nastavení PDF Creatoru, či co k tomu používají. Napíšu tedy našemu Key-userovi :-P
I tak děkuji za rychlou reakci!
 
Multi-section body booleovskými operacemi 10.3. 2021 Zdravím,
Máte pravdu, že u jednoduchých sestav mi funguje multi-section body sčítáním těles bez problému. Ale narazil jsem u složitějších svařenců z různých profilů a plechů, že mi to nechce udělat. Možná mu vadí, že plech končí na ploše jiného plechu (tečný kontakt dvou ploch)? Zatím jsem to řešil vyvoláním průsečíku fcí thickness, ale dalo mi pokaždé dost práce najít, kterou plochu takto ošetřit. Zdaleka to neudělá ve všech případech takového kontaktu.
BTW externím linkům mezi díly se u této práce potřebuji vyhnout - proto ne assembly cut.
 
Report Properties 27.11. 2020 Zdravím,
Ještě bych doplnil, že pokud nechcete vytvářet kusovník automaticky, ale ručně, jako tabulku, dá se parametr vložit tak, že si rozkliknu buňku tabulky tak, aby se v ní objevil kurzor psaní. Potom v kontextuální nabídce této buňky je položka Atribute link. Když ji zvolíte, dalším krokem je vybrání atributu ze stromu a vybrání z nabídky konkrétního atributu.
Asi to není úplně přesně, co by jste potřeboval, ale může to pomoci...
 
Výkres - chyba při převodu do PDF 5.11. 2020 Dobrý den,
Já v práci používám místo exportu tisk pomocí NitroPDF Creator (bývalý PDF creator), který se tváří jako tiskárna. Výsledky dobré, dá se více listů výkresu spojit rovnou do jednoho PDF. Někdy PDF vychází dost velké. Zřejmě nastavením výstupu PDF creatoru (to jsem zatím neměl potřebu řešit)
 
CATDrawing do DXF 12.10. 2020 Zdravím,
Já bych doplnil, že pokud používáte např. souborový manager Total commander (jako v naší firmě), je zde možnost hromadného přejmenování (ctrl+M). Potom již není problém si např. název celého Catdrawingu na začátku pojmenováni *.DXFek nahradit ničím a zůstanou tak pouze názvy listů. Věřím, že podobnou funkci má většina souborových managerů.
Hromadné přejmenování i Windows průzkumník, ale jen pokud se vám líbí názvy typu Výkres (1); Výkres (2); Výkres (3)…
 
Boundary Definition 19.8. 2020 Zdravím,
Trochu mimo otázku, možná to znáte, ale kdyby ne: Pomáhá mi najít hrany geometrie, že si v nastavení grafiky dám okraje plochy silnější čarou a třeba fialově, nebo něco jiného kontrastního...
 
Camera view 5.5. 2020 Bohužel to tak není. "Save viewpoint" ve scéně způsobí, že se po spuštění scény pohled natočí do uloženého směru a zvětšení.
Jediný způsob, jak toto natočení přenést do výkresu, na které jsem přišel, je otevřít scénu před vytvářením pohledu a netočit s ní.
Camera view 29.4. 2020 Dobrý den,
Máte pravdu, ovšem pro načtení uloženého view pointu musím scénu ukončit a opět načíst. A ve výkrese se scéna natočí podle natočení sestavy v okamžiku zvolení projektové rovinny.
 
Zamrznutí Catie při updatu pohledu 27.4. 2020 Děkuji,
Aproximate view mě mělo napadnout. To zabralo. Aspoň na ten rozpad.
CatDUA našla dost chyb celé sestavy, dost jich opravila, některé ne. U nás je celkem běžné, že vždy zůstane 5 chyb neopravených. Nevím, jak se toho zbavit. Nicméně nemohu procházet velké množství dílů a podsestav. Kromě toho, že jich je fakt hodně, tak jsou vydané a jejich editaci bych nemohl uložit. To by ovšem takový problém být neměl.
BTW nedá se udělat CatDUA na sestavu včetně celé vnořené struktury (podsestav a dílů)?
S CGR by neměl být problém. Když otevřu sestavu (do visualisation modu), nezobrazí se všechny díly. Taky obvyklý problém. Musím je načíst do Design modu (což požere dost paměti) a při tom by se měla CGR vytvářet někam do Tempu Catie. Když bych nastavil pohled na CGR view, jak se to chová? Drží kóty? Respektují pohledy příp. změnu dílů (rozsvítí se update)?
 
Zjistění stavu Hide/Show 18.10. 2019 Pokud máte na mysli psaní makra, tak to vám nepomohu.
Asi úplně nerozumím, jak stav zjišťujete. Nemyslíte Graphics properties wizard? Tam se dá zjistit snadno co a kde je zhasnuté.
 
CatDUA - standards for layers and filters 2.10. 2019 Původní prostředí je k dispozici už jen s vyšší verzí Catie. Už jsem o ni zažádal, nainstaluju a vyzkouším.
V instalační složce, kterou jste popsal, jsou XML soubory, které by názvem odpovídali popsané chybě (viz. obr.)
CatDUA - standards for layers and filters 2.10. 2019 Tak to se poněkud komplikuje. Začnu odzadu:
Moc nerozumím výrazu OEM, model je dělaný celkem klasicky, jedno part body, geom. sety mimo body. Jen je zde hodně geometrie linkované z jiného modelu přes publikace (jedná se o díl, s několika částmi zrcadlenými z levostranné varianty).

Docela mě překvapilo, že standardní cestou nejsem schopen vytvořit nový prázdný part se standardy a to ani z PDM manageru (jak to máme dělat) ani prostým "FILE -> NEW" (nebo "Ctrl+N"). Zřejmě to má co do činění s nastavením prostředí (environment) Catie. Je to přednastavená sada parametrů pro Catii, nástroje k dispozici ad. Zde jsme měli několik prostředí, která jsou v poslední době omezována, nebo aspoň měněna. Díl se standardy byl vytvořen v jiném prostředí, než ve kterém se to snažím dělat já. Budu tedy psát na naše IT, o úpravu prostředí, akorát nevím, co jim říct, že vlastně potřebujeme změnit.
Zajímavé ještě je, že v kontextuálním menu vlasního partu (na hlavičce stromu) ve vlastnostech je položka standards prázdná (obrázek standards_1), ale při výběru z panelu nástrojů "Tools" -> "Standards" tady nějaké jsou... (obrázek standards_2)
 
Zelená skica 24.6. 2019 Dobrý den,
Přijde mi, že problém může být v tom, na jakou feature se skica váže. Z obrázku to vypadá na hranu vyprojektovanou z modelu (pad.1). Při změně modelu "před skicou" ztratí informaci o této hraně...
Já bych postupoval tak, že bych se ve skice vázal např. jen souřadný systém skicy a vlastní skicu bych vázal (positioned sketch) buď na souřadný systém, nějakou řídící rovinu (ne plochu modelu!) ap. Pak by to mělo být stabilní i při změně předřadné operace (pad.1)…
Držím pěsti, ať se povede...
 
Úpravy - pohled "uvnitř" modelu 21.5. 2019 Zdravím,
Tak pokud myslíte ve skice, zde je užitečná funkce na panelu visualisation "Cut part by sketch plane", která řízne model a pokud je aktivní pozadí, dá se k němu chytat. Ale vy asi myslíte až jako další operace.

Způsob Tomáše Hlavačky je asi lepší, ale existuje ještě jeden:
Lze přepnout způsob zobrazení do promítání prespektivy (View -> Render style -> Perspective).
Poněkud se deformuje pohled (nevyhovuje mi to), ale pokud střed otáčení modelem nastavíte někde na vzdálené straně modelu a pak budete zoomovat, pohled projde stěnou a budete se jakoby "koukat z vnitřního prostoru modelu". Zde pak můžete normálně vybírat hrany ap. Chce to trochu cviku, aby se v tom člověk neztratil. Vždy záleží na tom, kde je přichycen střed zobrazení (prostřední tlačítko myši).
Potom je dobré se zase přepnout do paralelního promítání, aby se v tom člověk neztratil.
 
Kóta přes geometrii 11.4. 2019 Aha, super, hloupé opomenutí. Děkuji!
 
Transparentnost ploch a body 8.4. 2019 Zdravím,
VPro lepší orientaci v problému doporučuji nástroj "Graphics properties wizard". Nachází se na konci panelu nástrojů "Graphics proiperties" (viz. přiložený obrázek "Panel.jpg). Vyvolá dialog s jakýmsi stromem vlastností. Sledovanou vlastnost lze vybrat dole ikonami, nebo rolovacím menu. Na obrázku "Dialog.jpg" je např. uveden strom plochy pro "Opacity" (neprostupnost). Ukazuje, z vlastností kterých prvků se skládá výsledek. To by mohlo pomoci nalézt prvek, který kazí výsledek...
 
Barva kurzoru a přehled klávesových zkratek 28.3. 2019 Zdravím,
Změnit barvu kurzoru neumím, tak bych šel opačným směrem. Snadno lze změnit styl zobrazení náčrtu. Podle toho, zda se chceme chytat pozadí (součásti atp.), což je základní nastavení (vřele se nedoporučuje, když chci něco použít v náčrtu, nejdřív to do něj vyprojektuji, bývá to stabilnější). Potom zobrazovat pozadí, ale nechytat se ho a třetí zoobrazovat pouze obsah náčrtu.
Bývá to rozbalovací menu s těmito třemi volbami - viz. přiložený obrázek.
Kurzor je např. při volbě 2 vidět docela dobře...
 
parametr Multiple Value 27.3. 2019 Zdravím,
Jestli se dobře pamatuji, šlo by to udělat pomocí "design table"
Znamenalo by to tedy Excelový soubor navíc a je otáka, jeslti se to pro tento případ vyplatí.
 
Vyberani Geometrie zo stromu pre boundery, extreme a pod... 27.2. 2019 Zdravím,
Asi hloupost, ale občas se na to zapomene - není náhodou aktivovaný selection filter, který by znemožňoval vybrat elementy potřebného typu?
Jinak mě nic nenapadá, vyzkoušel jsem a funguje mi to bez potíží...
 
SMD - návarek, nebo pocket 25.1. 2019 Zdravím,
omlouvám se, už jsem na to přišel. Kdyby někdo potřeboval něco podobného, stačí v dialogu cut-outu změnit typ ze "sheetmetal standard" na "sheet metal pocket"...
 
Jak vytvořím výkresové pohledy podle svých potřeb? 19.11. 2018 Dobrý den,
Ještě bych poznamenal, že dělám do vhodného pohledu šipku s označením směru pohledu (např. View V) a ten obecně natočený pohled pak pojmenuju jako odpovídající pohled (View V), aby čtenáři výkresu bylo jasné, co to je za pohled...
 
Min. rádius na spline 23.4. 2021 Zdravím,
Mám související problém... No možná spíš nejasnost.
Modeluju bowden, který má samozřejmě nějaký minimální povolený poloměr. Dělám to několika spline a line, zkombinovanými jointem. Porcupine curvature analysis je velmi užitečná, ovšem nerozumím tomu, co mi to vlastně říká. Ve 3D naleznu minimální hodnotu poloměru cca 70mm, ale v grafu mi píše Y(radius) minimal cca 115mm.
Tak jak to vlastně je? Čemu věřit?

Případně mě napadlo udělat si nejprve pomocnou spline s defaultním nastavením, pak v problémovém bodě udělat tečnu a udělat novou spline, s tím, že v tomto bodě navolím vytvořenou tečnu a upravím "tangent tension" ale přijde mi, že takhle se reálný kabel chovat nebude...
 
Tak zase budu vysvětlovat co mám dělat řádně v CATII v konstrukci! 10.10. 2018 Jinak bych vám doporučil trochu samostaté práce:
http://www.catia-forum.cz/manual-catia/introduction/
Tak zase budu vysvětlovat co mám dělat řádně v CATII v konstrukci! 10.10. 2018 Zdravím,
Není mi jasné, kde je problém. Napadají mě asi tři řešení konstrukce.
Např.: Pokud jsou válce souosé stačí ve skice nakreslit konturu poloviny a označit osu a celou skicu orotovat. Při tvorbě závitu potom lze zvolit standard (metrický) a typ. Jako průměr válce bych volil pro začátek velikost závitu (pro M10 průměr 10 ap.)
Nebo lze vytvořit kružnice na plánovaných podstavách válců (ať už ve skice nebo nástrojem circle) a tyto tvary vytáhnout podle křivky (v tomto případě tedy úsečky, nebo přímky) s definovaným počátkem a koncem (pomocí rozměrů, obalových ploch, limitními rovinami...) Na válci udělat závit. Pokud je to uděláno ve stejném Body, je hotovo, jinak je třeba Body ještě sečíst.
Pro bezproblémové spojení doporučuju malý přesah spojovaných těles.
 
Je možno posunout kružnici ze středu skicy? 3.8. 2018 Zdravím,
Se stejným problémem jsem se také potýkal. Řešení, jaké si asi představujete jsem nenašel. Když už se stalo, postupoval bych:
1) nakreslit novou skicu a v kontextuálním menu té původní zvolit "replace" tou novou. Děti by se měly chytnout.
2) nakreslit novou kružnici ve skice. Následné featury možná ztratí vstup, bude potřeba nakliknout tu novou. Pokud se featura odkazuje na celou skicu, ne jen na "edge" kružnice, měla by se chytnout sama.
3) nakreslit ve skice novou kružnici, na původní kružnici vybrat z kontextuálního menu "Replace" a zvolit novou kružnici. Tím by ta původní měla ztratit všechny děti a lze ji vymazat (nevyzkoušeno)
3) přemístit celou skicu - kontextuální menu skicy, "change sketch support" ....

No a nakonec zbývá podotknout, že příště se snažit počátku souřadnic nechytat ničím a příp. to až následně k počátku dovazbit... Ale to je vám nyní už dávno jasné :-)
Catia je holt francouzka - je rafinovaná :-D
 
Viditelnost dílů podsestav v hlavní sestavě 7.6. 2018 Zdravím, napadá mě místo Hide/show, používat activate/deactivate terminal nodes. Ale je to samozřejmě o nastavení a dodržování pravidel. Dát si klávesovou zkratku na tuto funkci atd.
Mimochodem, možná by Vám mohla pomoci funkce Graphics properties wizard. Sice je to jen vizualizace, kde má konkrétní feature nastavenou vlastnost (např. viditelnost) a pod čarou jaký je výsledek. Myslím, že kdyby se nastavilo všude "show" jak bývá implicitně, tak by to mohlo fungovat jako na začátku, ale vyzkoušeno nemám...
 
Čárkované čáry v pohledech 25.5. 2018 Overload properties je myslím jen v sestavě, ale o tu tady jde. Velmi užitečná funkce, když třeba chci pohled bez jednoho dílu, aniž by pohled vyžadoval update po hide/unhide dílu v sestavě...
Ale co takhle když z modelu nechávám zobrazit i čáry, skicy aj. a chci zachovat jejich vlastnosti (čerchování, přerušovaná čára ap.) Musím to vyklikávat a stejně se mi občas (po updatu) ztratí tyto vlastnosti a ještě ke všemu zpravidla jen u části čar... Pak už je jen krůček k tomu, nechat u nějaké zapomenuté čáry vlastnosti beze změny až do vydání... :-/
 
Změna vlastností BODY 21.3. 2018 BTW případně bych zkusil použít funkci Graphic properties wizard z panelu nástrojů Graphics properties...
Ale jestliže to spravila CATdua, tak asi už dobré...
 
Polohové reprezentace v Catii 15.2. 2018 Zdravím,
Primárně jsou k tomu určeny scény. Panel nástrojů Scenes, první nástroj enhanced scene, kde si nastavíte rozpad, uložíte pohled a do výkresu vložíte isometric view, po té nakliknete v modelu nejdřív scénu ve stromě a pak teprve určíte počátek pohledu (dvě čáry, rovina, no prostě jako při klasické volbě pohledu.
Je to podobné, jako když chcete vytvořit pohled z jednoho tělesa, nikoli celého modelu, technological resultu ap.

Jiná možnoxt je použít flexibilní vazby, ale s tím nemám mnoho zkušeností, musel bych to nastudovat...
 
Výběr hran uvnitř součásti 2.1. 2018 Zdravím,
Ano, lze to uložením si řezu v sestavě. To je ovšem možné pouze s přídavnou licencí SPA. V dílu nevím.
Jinak zkuste použít render styl prespective. V tomto případě při vhodně umístěném bodu, ke kterému se vztahuje pohled můžete modelem "prolétat" - to co je v popředí prostě zmizí. Vyzkoušejte, špatně se to popisuje.
 
Dynamic sectioning setting 6.11. 2017 Zdravím,
Podle mých zkušeností se tohoto zbavit nedá. Také mě to štve a nechápu, proč v Part designu Dynamic sectioning nefunguje obdobně jako v assembly designu sectioning. Tam může pomoci (například i uložení řezu ve stromě) dodatečná licence SPA.
Přeji pevné nervy...
 
Tolerance plastových výlisků 8.6. 2017 Zdravím,
Dělám v automotive plastových dílů (i když podstatně měnších - palubní přístroje) a běžně používáme toleranční skupiny podnikových norem, které vycházejí z DIN 16 901 a DIN 406-12... Jestli vám to nějak pomůže.
 
Zafixování dílu v sestavě podél osy 18.5. 2017 Dobrý den,
Na to by měly stačit vazby - panel nástrojů Constrains. Asi bude užitečná souosost (coincidence) a aby se omezil pohyb podél osy potom buď contact constrain (ať už na fyzické plochy, nebo třeba konstrukční roviny...), nebo offset constrain.
Určitě by se to dalo udělat ještě jinými kombinacemi. Nakonec lze zkontrolovat počet stupňů vlnosti -> analyze -> degree of freedom, nebo Constraints analysis...
 
Parametrický multipart 4.4. 2017 Zdravím,
No já bych asi postupoval tak, že bych si vytvořil nový part. Potom bych si otevřel sestavu (do design modu). Ve stromě bych si našel díl, v kontextuálním menu part body (příp. jakéhokoli jiného) bych zvolil copy. Potom v nově vytvořeném partu opět v kontextovém menu volbu "paste special" a z nabízených variant "as result with link"
Čistěji by to bylo tak, kdybych si v každém dílu sestavy udělal publikaci výsledného body a kopíroval tu.

Nevýhody jsou asi zřejmé - při přejmenování může ztratit link a nevím, že by so to dalo udělat automaticky. Postup by se tedy musel opakovat pro každý díl zvlášť (zdlouhavé - záleží na počtu dílů). Možná pokud by vám někdo dokázal napsat na to makro.
 
Detail sheet při tisku a exportu 6.3. 2017 Děkuji,
Myslel jsem si, že to sám nedám... No, jakmile přesvědčím naše IT, aby se do toho pustila tak to určitě půjde. Ovšem ta první překážka bývá nejtěžší :-)
Detail sheet při tisku a exportu 22.2. 2017 S utilitami moc zkušeností nemám. Nicméně zkusil jsem ji otevřít. Vyžaduje vybrat konkrétní soubor k tomu, aby mohla proběhnout. Standartně máme Range nastaceno na Active sheet a teprve pro přehození přepínače na All sheets nabízí zaškrtnout print detail sheet.
Funguje nám to tak, že v PDM pošleme výkres do Release procesu (zpravidla se souvisejícím modelem), ten pokračuje přes Reviewra a Aprovala. Někde v tom procesu se vygeneruje pdf do SAPu pro náhled. Nemám nikde šanci zasáhnout do způsoby "vytištění" Pokud tomu dobře rozumím, jako uživatel do toho nemám šanci zasáhnout. Ten příkaz pro "tisk" může přijít z libovolnhé počítače s potenciálně jiným nastavením Catie.
Asi bych musel lobovat u našich IT-áků, aby upravili programování tohoto algoritmu pro vyřazení listů s řetězcem DETAIL v názvu. Správně?

Omlouvám se, jestli jsem to špatně pochopil, v tomhle plavu...
Ale každopádně díky za tip!
 
Vícejádrové procesory a Catie 27.10. 2021 Ještě bych doplnil, že situace, kdy je pouze jeden logický vytížený na 100% a ostatní se "flákají", nastává pravidelně třeba při vytváření *.STP
A trvá fakt dlouho. Kdyby jste někdo věděl, jak zkrátit vytváření stepek, sem s tím ;-)
Vícejádrové procesory a Catie 9.12. 2016 Tak to jste mě nepotěšil. No nevadí, děkuji! Nechám si tedy od IT-áků vypnout hyperthread abych získal aspoň něco výpočetního výkonu.
Mimochodem, čemu říkáte dostatečná RAM? :-) Mám dojem, že to silně závisí na kvalitě modelů, ale 16GB RAM na služebním počítači mi nepřipadá dost pro práci s některými sestavami (když je potřebuju v design modu) :-/
 
Vrátenie pôvodných farieb plôch dielu 2.9. 2016 Možná by vám mohl pomoci "Graphic Properties wizard" Je to ikonka v panelu "Graphic Properties" -viz. přiložený obrázek.
Zde potom první sloupec jsou jednotlivé "features" a řádky k nim jsou jednotlivé vlastnosti, které k ní přísluší. Dole pod čarou je potom výsledná vlastnost. Lze sledovat Barevnost, průhlednost a další.
Sice kontextuální menu tu není, ale aspoň můžete identifikovat, která featura vám dělá nechtěnou vlastnost (barvu, průhlednost aj.) a podle jména ji potom dohledat a změnit...

Tento nástroj je občas užitečný, když jedna plocha z§stává tvrdošíjně obarvená, ale mohl by být mnohem užitečnější, kdyby se odsud vlastnosti mohly rovnou měnit. Možná je to možné v jiné licenci, ale to už nevím...
 
Výřez konkrétní oblasti v zaslaných CAD datech 22.10. 2021 Zdravím,
Mám podobný problém:
Mám v modelu mnoho těles (cca 1200). Potřebuji odřezat nadbytečné části. Vytvořím si "prstencovou" plochu (příp. tělěso).
Normálně jsem to dělal tak, že jsem všechna tělesa sloučil pomocí assemble do jednoho a potom to ořízl hromadně.
Nyní mám ovšem problém, že pro mnoho body Catia nenalezne korektní průnik (tangentní napojení ap.) Bohužel je jich tolik, že není možné je procházet jednotlivě. Lze to nějak obejít?
Zkoušel jsem assemble features v sestavě, ale zdá se mi, že to vezme jen Part body...

Nějaké nápady?
 
Porovnání dvou podobných součástí Catia V6 6.3. 2020 Zdravím,
Existuje nějaká podobná funkce také v Catii V5-6? Hledal jsem tu na fóru a nenašel.
Zatím používám to, že jeden díl přebarvím na modro, jeden na žluto a jeden z nich dám průhledný. Po složení na sebe potom shodné plochy jsou šedozelené a neshodné buď modré, nebo žluté. Někdy ovšem tento postup není úplně použitelný...
 
Nezobrazená součást ve výkrese 9.6. 2016 Dobrý den,
Ještě bych přidal poznámku, že pokud jste podobně jako já zkoušel prozkoumávat Catii metodou pokus-omyl, je možné, že jste si tu součástku v pohledu prostě vypl. Je to velmi užitečná funkce - v kontextuální nabídce pohledu jsou rozbalitelné položky "název pohledu object" (teda např. "Front view object) -> Overload properties.
To vyvolá dialog, kdy můžete v daném pohledu ovlivňovat vlastnosti jednotlivých součástí (zda se má říznout třeba šroub v pohledu řezu, zda nemá být odlišnou barvou, Zda má mít viditelné neviditelné hrany...) mimo jiné se tam dá vypnout i jeho viditelnost (shown, nebo Use when projecting). není možné že jste (byť třeba omylem) zde součástku vypnul a ona nyní vidět?
Teď mě napadá ještě jiná věc v modelu, resp. v sestavě když vyvoláte vlastnosti součástky, poslední karta je Drafting - zde se dá zaškrtnout "Do not use when projecting" To by vám potom součástka také zmizela z výkresu...
 
Grafické zobrazenie rodičovských dielov 2.6. 2016 Dobrý den,
Pokud máte naloadované linky (edit-links-pointed documents), zobrazí se rodičovské vazby ve File -> Desk
To jste měl ale asi na mysli tím explorerem, že?
Je to spíš otázka na Váš databázový systém. Enovie toto uměla, ale nyní již asi dva roky dělám v PDM linku Windchill...
Pokud v dialogu save managementu ukážete pravým tlačítkem na požadovaný díl, v kontextuálním menu lze najít dvě kriteria výběru (select all pointed a product tree), ale to vám asi moc nepomůže...
 
Offset křivek 18.4. 2016 Zdravím,
V dialogu parallel Curve definition lze hodnotu offsetu podrobit funkci. Vytvořit tzv pravidlo ("law"). Viz. přiložený obrázek.
V definování pravidla máte pak docela široké možnosti - při volbě advanced lze použét parametry a vymýšlet si proměnný offset dle libosti.
 
Vyloučení ohybu z rozvinutého tvaru plechu 24.6. 2021 GSD jsem měl na mysli generative sheet metal design, nikoli generative shape design

Mimochodem, jak se liší generative sheet metal design od sheet metal design? Ten prvý tam má více funkcí, neskrývá se v jeho používání nějaká zrada oproti tomu druhému?
Vyloučení ohybu z rozvinutého tvaru plechu 24.6. 2021 Co má být výstupem? Mě napadlo použít fci "unfold" a vybrat pouze rádiusy, které se mají rozvinout.
Tato funkce se objeví ve stromu, dále se dá pracovat s rozvinutým a potom opačnou fcí "folding" (rozbalovací nabídka pod tou předchozí fcí) to zase sbalit.
Problém je, že pokud chci třeba ve výkresu jak kompletní naohýbaný díl, tak částečně rozvinutý, tak to dělá potíže. Zkoušel jsem to skombinovat s "Technological result", ale ten se vkládá vždy až nakonec (nelze za něj vložit "folding").

Když jsem to zkoušel zkombinovat s booleovskými operacemi, musím se přepnout do Part designu a to mi potom nefungují GSD operace.

Takže jsem dospěl k tomu, požít booleovské operace, Za ně použít fci "Recognize" která operace Part designu převede do GSD a následně fce unfolding.

Má to nevýhodu, že poslední ve stromu je částečně rozvinutý stav. Takže by se muselo dbát na to, aby při ukládání byl "Work object" na sbaleném body, aby to v sestavě bylo ve výsledném stavu. Ve výkresu potom dát vytvářet front view a nejprve nakliknout sbalené body a pak teprve promítací rovinu.
Pohled na částečný rozvin by byl prostý front view.
 
Zobrazení PARENTS u prvků ve stromě 10.2. 2016 Zdravím,
Asi vám úplně nepomůžu, jen nasměrování - ve vlastnostech partu na záložce product můžete definovat "other properties" a přidat parametr. Předpokládám, že by měl jít vložit parametr typu text (možná type string?) a vložit mu závislost (add formula) na promněné "part number" nebo jiné.. Pokud to pokaždé nechcete dělat ručně, lze na to makro samozřejmě napsat, ale s tím už poradit neumím.
 
Excel kusovník z vyplněných parametrů v partech - jak? 10.2. 2016 Zdravím,
Asi vám úplně nepomůžu, jen nasměrování - ve vlastnostech partu na záložce product můžete definovat "other properties" a přidat parametr. Předpokládám, že by měl jít vložit parametr typu text (možná type string?) a vložit mu závislost (add formula) na promněné "part number" nebo jiné.. Pokud to pokaždé nechcete dělat ručně, lze na to makro samozřejmě napsat, ale s tím už poradit neumím.
 
Značka oblého zvaru 5.2. 2016 Něco takového? ;-)
 
odomknutie pohladu 27.1. 2016 Ve stromě (nebo pokud jsou zobrazeny hranice pohledu v ploše výkresu, tak na ně) vyvolat kontextuální menu (standartně pravé tlačítko myši) a vybrat vlastnosti (properties). Na první záložce je zaškrtávací políčko Lock View - to odškrtnout. Nezapomenout kliknout na OK, nebo Apply a je to.
Pro milovníky zkratek lze properties vyvolat označením pohledu a kombinací <ALT> + <ENTER>
 
rovnaká väzba 14.1. 2016 Jen dodám, že se objeví ve stromě v Relations, dá se upravovat přes objevivší se ikonu vedle hodnoty kóty při její úpravě, nebo z kontextového menu. Obrázek za tisíc slov.
 
smeti ve stromu 25.11. 2015 Dobrý den,
Nevím, jak jste vygeneroval takový mrak mrtvol. Postupoval bych tak, že bych nejprve z menu tools vybral nástroj "Delete useless elements" (lze seřadit podle akce a pak pro jistotu probrat ty, co chce smazat, abych si nesmazal konstrukci pro výkres, měřící body aj. - lze v kontextovém menu změnit prováděnou akci).
Zbytek bych potom seskupil do vhodně pojmenovaného geometrického setu.
Milan Frýba
 
Watermark na výkrese 11.11. 2016 OK, tak nějak to trochu funguje. Podařilo se mi vložit i PNG s tím, že jsem nastavil 24bitovou hloubku místo 32...
Děkuji!
 
Spojenie viacerých pozícii vo výkrese jednou odkazovou čiarou 10.9. 2015 Dělám to třeba tak, že aktivuji funkci textu a při volbě umístění najedu kurzorem na již existující bublinu s pozicí. Zobrazí se mi úchopové body, zvolím si který mi vyhovuje a vepíši text (nejspíš číslo. Potom textu navolím vlastnosti tak, jak mám nastavené pozice (např. pomocí copy object format). Text si již pamatuje polohu vůči původní bublině s pozicí.

Jiný postup je, vytvořit si pozice pro šroub, matku, podložku, závlačku.... pak všem, kromě jedné zrušit odkazovou čáru (kontextové menu žlutého bodu na jejím konci -> remove leader) a ty napozicuji pomocí funkce z kontextuálního menu positional link - po najetí se mi opět zvýrazní úchopové body původní pozice.
 
Přebarvení označení detailu 12.4. 2023 Zdravím,
Už je to pravda dlouho, ale nyní se mi stalo něco podobného a pomohlo mi v kontextovém menu detailu zvolit "Synchronize view definition" (rada kolegy), možná je to řešení, které jsem před lety hledal... :-)
 
Vnitřní objem součásti 18.6. 2015 Dobrý den,
Pokud bych byl nenáročný (např. na stabilitu modelu), vyexportoval bych si vnitřní plochy (buď pomocí "continuity", nebo multiple extract). Ty bych uzavřel vhodnou plochou (nabízí se třeba fce Fill), sjednotil fcí Join a udělal nové body a fcí close surface vytvořil objemové těleso. Tomuto tělesu bych přiřadil materiál o definované hustotě. Obalu potom přiřadit odpovídající materiál a můžeme vesele vážit celý díl (tedy 2 "body" - obal a obsah)
Milan Frýba
 
Vyjmutí z řezu 27.5. 2015 Zdravím,
Pokud se jedná o sestavu a jedna (či více) součástí má být "neřezaná" běžný postup je následující:
V kontextuální nabídce pohledu vybrat položku s názvem pohledu (např. section view A-A object), dále Overload properties.
V dialogu potom naklikat součásti, jejichž vlastnosti chceme měnit, použít tlačítko edit a odškrtnout volbu "Cut in section views" Další volby si vyzkoušejte, občas se hodí.
 
Vzhled tolerance 14.4. 2015 Aha, nojo, díky, už vím :-)
 
Jak spočítat díry? 5.3. 2015 Dobrý den,
S mrtvolou je problém. Napadá mě snad jedině je vybrat (se stisknutým CTRL) a odjet myší do volného prostoru (aby kurzour na nic neukazoval). Vlevo dole mi Catia napíše počet vybraných elementů. Pořád je budete muset projet a vybrat.
Jiná ne moc šikovná varianta by byla:
1) Vytvořit na ploše, kde chci spočítat díry boundary bez limitu a zachovat všechny izolované hrany.
2) hledat element Edge s parametrem "Include topology"

Nevýhoda této metody je, že zahrne i hraniční hrany - v mém pokusu tedy další čtyři. Vlevo nad polem výsledků je počet nalezených objektů. Musím tedy 4 odečíst...

Snad to trochu pomůže.
 
BOM v pouze v prvním levelu 11.2. 2015 Zkuste, jestli Vám pomůže přestavení standardů:
http://grabcad.com/questions/how-can-we-add-numbers-to-sub-assemblies-in-catia-to-see-them-in-balloons-and-bom-list-automatically-in-drawing

Jinak nevím...
 
Přesazení globálního souřadného systému 16.1. 2015 Dobrý den,
Vazby mezi díly nejsou. Polohování je tvořeno podsestavami pro normalizované, opakující se díly a ty speciální (což je většina) jsou modelovány v poloze. Jde o nyní již mrtvá tělesa, proto je důležitý globální počátek - při nahrání do sestavy se vloží do správné polohy.
Replace nefunguje na globální počátek souřadnic. Nyní to zkouším takto:
1) vytvoření dočasné sestavy a prázdného dílu (vytvoření globálního souř. sys.)
2) přihrání celé sestavy
3) Posunutí sestavy do žádoucí polohy
4) vytvoření CATPartu ze sestavy (tzn. vytvoří mrtvá tělesa - ty už byly mrtvé před tím, tak to nevadí)
5) překopírování nových body do originálních souborů partů, záměna hlavního Part body, přejmenování body...

Zdlouhavé, ale na nic jiného jsem nepřišel. Uvidím, jaký vliv to bude mít na výkres...
Přesazení globálního souřadného systému 12.1. 2015 Oprava - při vložení se pořadí obrázků otočilo, i přes tuto komplikaci věřím, že je to pochopitelné...
 
Velká sestava 10.3. 2021 Damned...
No nic. Mám prozatímní stolní PC. V práci na mě prý už čeká nový NTB, tak se asi budu muset vypravit do kanceláře s tím vším bordelem kolem, co je nyní potřeba :-P
Děkuji!
Velká sestava 10.3. 2021 Zdravím,
Přidám se s dotazem:
Mám také potíže s velkou sestavou, ovšem jiného rázu. Tak nějak se to načte (nestihnu si udělat ani kafe, takže pohoda :-) ),
ovšem když s tím mám potom otočit, je to utrpení. Skáče to a trvá mi, než si nastavím pohled, jak chci. Zřejmě náročné zobrazení. Zkoušel jsem různě měnit volby na kartě "performance" ale bez výsledku. Vráceno na prvotní nastavení.
Jedná se o služební počítač 32GB RAM, procesor i-8700 na 3,2GHz, ale asi má slabou grafickou kartu? Přikládám obrázek nastavení a výsek analýzy z DXDiag
 
Export dat z Excelu do vykresu 11.11. 2016 Dobrý den,
Řeším podobný problém, s jedním zásadním problémem - tabulka je velká. Při převodu do CCV mi Catie píše, že soubor je moc velký.
Při použití <CTRL>+<C> a paste special mi vloží jen část tabulky.
Samozřejmě mohl bych tu tabulku vložit po částech a ve výkresu ji "napasovat" ale nešlo by to nějak čistěji?
BTW CSV mi zruší formátování, není-liž pravda? Je tam hodně sloučených buňek a rozdílné formáty.
Předem děkuji za rady, tipy, nápady!
 
Křivka dělicí roviny 17.1. 2019 Zdravím,
Ještě doplním: Reflect line se skrývá v GSD modulu v panelu Wireframe. Já mám čtvrtou ikonu (projection) rozbalovací a zde jsou 4 funkce. Jedna z nich je reflect line. Jinak je to sub-panel Project-combine
 
hybrid design 31.5. 2017 Běžně modelujeme s vypnutým Hybrid designem. Dva díly do sestavy nám kolegové z německa dodali se zapnutým hybrid designem.
Následně ve výkresu Catie nechce udělat řez, který vede těmito díly s hláškou:
Intersection computation has failed for body 'XXX' of part 'XXX'
 
Porovnani vice vykresu 23.11. 2016 Zdravím,
při licenci DMN (máme ji shareable) je tu workbench DMU viewer, kde by měli jít porovnávat výkresy v CGM formátu. Ovšem rozchodit se mi to nepodařilo. Insert 2D document, ani compare drawing nepřináší výsledky. Otevírá se nové CGM, které je buď prázdné, nebo se v něm porovnává prázdný výkres s jednou variantou.
Jestliže někdo přijde jak na to, rád se nechám poučit
 
Sjednocení sestavy 23.6. 2021 Zdravím,
omlouvám se, že otevírám takto starou věc, nicméně...
Licenci DF1 (Product Data Filtering) nemáme koupenou. :-(
Nicméně exportované plochy si barevnost zachovají. Ještě jsem neměl čas se tím zabývat, ale teoreticky by z každého tělesa mělo být možno vytvořit obalovou plochu, potom vyvolat funkci "Generate CATPart from Product" a z ploch opět udělat tělesa funkcí Close surface.
No a nakonec by se tenhle postup dal nejspíš automatizovat. Což (zase) vede na nějaké makro... Je to tak?