Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

Min. rádius na spline

Kompletní přehled příspěvků v tématu Min. rádius na spline řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Stanislav Vokrouhlík

Poslat zprávu | Profil
Datum: 24.10. 2018 | Zobrazeno: 7324x
Konfigurace CATIA: V5

Text dotazu:
Dobrý den,
V catii modeluji trasy vodicě klasicky přes kružnici pár pomocných bodů které spojím pomocí spliny a toté provedu vytažení pomocí RIBu. Nastáva mi tu problém s min. rádiusy ohybu. Chci se tedy zeptat zda není nějaká funkce která by definovala min. rádius ohybu spliny. Kde bych zadal počáteční, koncový bod a min. rádius spliny.
Děkuji Standa

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6582] | Publikováno: 01.11. 2018 - 09:40
Dobrý den,

u spline bohužel křivost omezit nejde. Můžete měnit tenzi (poloměr oskulační kružnice) v každém bodě, kde je nastavena tečnost a tím částečně spline řídit. Jiná možnost není.

Obejít by se to dalo rozdělením trasy na "rovnější" části (není třeba řešit rádius) a "křivější" části.

Další možnost nabízí funkce Polyline (v GSD), u které se dá v každém jejím bodě definovat přesná velikost rádiusu.
Stanislav Vokrouhlík

Poslat zprávu | Profil
[#6583] | Publikováno: 01.11. 2018 - 09:50
Uživatel odpovídá na příspěvek #6582:


Dobrý den,

děkuji za odpověd.
Funkci polyline jsem už zkoušel a pro mé použití není úplně vhodná. Zůstanu u metody ''pokus omyl'' kde posovám jednotlivé body spliny a mám zamnutou porcupine curvature analysis, která mi ukazuje oblast nejmenšího rádiusu.
Milan Frýba

Poslat zprávu | Profil
[#6970] | Publikováno: 23.04. 2021 - 09:42
Zdravím,
Mám související problém... No možná spíš nejasnost.
Modeluju bowden, který má samozřejmě nějaký minimální povolený poloměr. Dělám to několika spline a line, zkombinovanými jointem. Porcupine curvature analysis je velmi užitečná, ovšem nerozumím tomu, co mi to vlastně říká. Ve 3D naleznu minimální hodnotu poloměru cca 70mm, ale v grafu mi píše Y(radius) minimal cca 115mm.
Tak jak to vlastně je? Čemu věřit?

Případně mě napadlo udělat si nejprve pomocnou spline s defaultním nastavením, pak v problémovém bodě udělat tečnu a udělat novou spline, s tím, že v tomto bodě navolím vytvořenou tečnu a upravím "tangent tension" ale přijde mi, že takhle se reálný kabel chovat nebude...

Přiložené soubory:
Porcupine_curvature_analysis.j



Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.