Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Vznik a historie
Statistiky
Přehledy
Hledat na fóru
Nápověda

Seznam příspěvků uživatele

V tabulce jsou všechny příspěvky uživatele Zdeněk Mrázek (Mrazek) řazené podle témat. Kliknutím na název téma se zobrazíte celou diskusi.

TémaZaloženoOdpověď
Nelze načíst STEP exportovaný z Inventoru 2016 22.10. 2015 Zkuste požádat zákazníka, aby vám vyexportoval data přímo do formátu Catie (Inventor to umí už asi od verze 2014). Nedávno se podobné téma řešilo na fóru CADStudia a tento způsob zafungoval.
 
Celkové zvětšení objemu 25.6. 2013 Jistěže pro vyhledávání je dobré, aby bylo zakládané téma srozumitelně nazváno. Je to doporučení pro účastníky fóra ale ne každý tuto potřebu chápe a dodržuje.
Celkové zvětšení objemu 25.6. 2013 viz:
http://www.catia-forum.cz/forum/topic.php?topic_id=931
 
Jak převést CGR data do iges,step 24.6. 2013 Nevím, zda nemůže být problém v tom, že ve výše uvedeném postupu se hovoří o převodu do Catia V4.
Jinak o problému proběhla diskuze zde:
http://www.3dcadforums.com/catia-forum/1365-convert-cgr-format-stp-jt-format.html?s=a58eabaf47886a97e5735edc7f1d22b3

Popř. existuje převodník formátů, ale tam je to možné asi jen opačně (STEP -> CGR):
http://www.dimensio.cz/nativni-cad-prevodniky
 
Translate 18.3. 2013 Je nutno řešit posunutím náčrtu.
 
PATERN 18.10. 2012 Pokud máte zdrojové pole v partu, do kterého vkládáte, použijte příkaz "Reuse pattern". Jinak je možno použít "Multi instantion"
 
schnap mutter 31.7. 2012 Dost modelů je i v databázi bloků na CADfóru.
 
Sectioning Definition 10.7. 2012 Pro plný řez sestavou (nikoliv jakoby skořepinový):

Tools-options-Mechanical Design - Assembly dessign-DMU sectioning,
zaškrtnuto: Allow measures on a section created with a simple plane

(řešil jsem to někde na R17 nebo 18, předpokládám, že to platí i pro stávající verzi)
 
ZMENA VYKRESU 18.4. 2012 V Sheet Background (záložka edit) File - Page Setup. Tam si navolíte formát. Rámečky a razítka mám předdefinovány jako šablony a vkládám je také z Page Setup pomocí tlačítka "Insert Background View..."
 
Sieť bodov STL preložiť plochou 4.4. 2012 Jinak problematiku tvorby plochy z mračna bodů řeší obor zvaný reverse engineering (můžete si o tom něco vygooglit), ale jsou to dosti komplikované postupy. Catia na to má modul (neměl jsem možnost s ním dělat), používal jsem jiné sw, ale byla to zdlouhavá a pracná záležitost. Ale to hovořím o komplikovanějších tvarech (konkrétně šlo o tvorbu formy podle modelu figurky, vytvořené designérem).
 
katalog materialov ,voda 12.3. 2012 Krátce ještě o CFDesign - absolvoval jsem představení (nikoliv předvedení) produktu, informace nebyly podrobnější, než na odkaze. Existuje ve třech variantách - základní, advanced (rozšířená funkcionalita) a motion (umožňuje řešení pohybujících se mechanických dílů v proudící tekutině) cenově cca od 400 000,- do 800 000,-.
katalog materialov ,voda 9.3. 2012 Nějaké drobnosti jsem počítal v programu Floworks (v bundlu se SolidWorks, ale tento sw existoval i ve verzi pro Catii), nicméně celá firma pracuje s Autodesčími produkty, tak právě zvažujeme přechod na panem Cinertem zmiňovaný Autodesk Simulation (CFDesign). Dnes zrovna jedu na jeho prezentaci, pak sem napíšu své dojmy.
Jinak ale záleží, co v tom potřebujete dělat. Tyto sw jsou "střední třída", umějí leccos, ale je to spíš pomůcka pro konstruktéry (nicméně i tak počítejte řádově s nějakými malými stovkami tisíc korun). Výpočtáři používají např. zmíněmý Fluent.
katalog materialov ,voda 8.3. 2012 Toto řeší simulační metody CFD (Computational Fluid Dynamics); co já vím, tak Catie přímo takový modul nenabízí, nicméně existují programy, které s Catií přímo spolupracují.
 
NASTAVENIA DRAWING 23.2. 2012 V zástupci pro spuštění Catie (v běžném módu) byste měl mít v políčku "Cíl" tuto sekvenci (cestu k -direnv budete mít pochopitelně jinou):

"C:\Program Files\Dassault Systemes\B20\win_b64\code\bin\CATSTART.exe" -run "CNEXT.exe" -env CATIA.V5R20.B20 -direnv "E:\User\mrazek\CV5\R20" -nowindow

Pro spuštění v admin módu (pokud máte v rámci firmy pravomoc) si udělejte kopii zástupce a upravte sekvenci následovně:

"C:\Program Files\Dassault Systemes\B20\win_b64\code\bin\CNEXT.exe" -admin -env CATIA.V5R20.B20 -direnv "E:\User\mrazek\CV5\R20" -nowindow

Při spouštěni Catie pomocí této sekvence budete upozorněn, že pracujete v administrátorském módu.
NASTAVENIA DRAWING 23.2. 2012 Nastavuje se to v Tools - Standards - Drafting, ale musíte být přihlášen v Catia - admin módu.
 
catie v5 r19 23.2. 2012 Toto je otázka spíš než na fórum tak na dodavatele (např. Technodat, Beko Engineering apod.).Cena závisí nejen na konfiguraci modulů, ale i na tom, zda jste již zákazníky některého z dodavatelů. Ale jsou to stovky tisíc.
Stejně tak možosti licencování, popř. nějaké formy pronájmu vám nejlépe zodpoví prodejce.
 
skatchers tools 16.1. 2012 Toolbar Sketch tools bývá plovoucí (pokud si ho při práci neukotvíte). Ale je pravda, že pokud si do lišty nasypete více toolbarů, tak ty , které se nevejdou, nejsou vidět. Pak stačí postupně jednotlivé toolbary z lišty vysunout myší a ejhle, co se pod nimi objeví!
skatchers tools 12.1. 2012 View - Toolbars - zaškrtnout Sketch tools
 
Jde deaktivovat tvorbu osových křížů pro skicy ? 6.1. 2012 Vypnout osový kříž v nastavení Catie asi nejde (muselo by to být v tools-options-mechanical design-sketcher a tam žádná taková volba není), nicméně lze jednoduše skrýt jako každá enita.
 
Hromadny export 13.12. 2011 Koukněte na Tools-Options-Compatibility-IGES, jsou tam nějaké volby.
Kdysi jsme převáděl nějaká data do Inventoru. Pokud si dobře pamatuji, tak v prostředí Inventoru je zaškrtávátko při načítání (přímo v okně "Otevřít soubor" - Možnosti) "Importovat sestavu jako jednu součást". Takže určitě záleží na možnostech CADu, do kterého data převádíte.
 
Staniční kóta 10.11. 2011 Vzhled kót lze nastavit v Tools - Standards... Jsem přesvědčen, že to lze nastavit tak, aby se vynášecí čáry nezobrazovaly (nezkoušel jsem to, tento typ kóty používám zřídka a vyhovuje mi stávající podoba). Pro úpravu standardů musíte mít spuštěnou Catii v administrátorském módu. Předpokládám, že by vám s touto úpravou mohl pomoci váš dodavatel Catie.
Staniční kóta 8.11. 2011 Lze využít Cumulated Dimensions, Coordinate Dimensions nebo tabulkového kótování (Hole Dimension Table nebo Coordinate Dimension Table). Vše v rozbalovacím pruhu kótování.
 
Problém s výkresy v Catia V5 3.10. 2011 Popište postup podrobněji - ve kterém kroku vás to "nepustí dál". Jinak obecné řešení při neobvyklém problému, jako je restart Catie popřípadě stanice, jste zkoušel?
 
Ohnutí součásti 4.10. 2011 Díky za tip, myslel jsem si, že Catia to bude řešit spíš přes plochy. Ale bohužel FreeStyle nemám k dispozici a v základním Generative Shape Design asi nic podobného není, že?
 
Zostava (SolidWorks 2011 + CatiaV5R19) 15.8. 2011 Obecně lze používat prakticky ve všech 3D systémech převodní formáty např. STEP nebo IGES (přenáší úplnou geometrii, ale bez historie; pro použití v sestvě by to nemělo vadit). Osobně mám zkušenost, že pro solidy je nejlepší STEP.
V poslední době je trend, že umějí 3D modeláře importovat nativní formáty jiných programů, ale v podstatě výsledek je stejný - je převedena geometrie bez historie vzniku.
 
Otočení textu v tabulce na výkrese 20.7. 2011 Formátování tabulky na výkrese kopíruje formátování v Excelu. Takže text je nutno otočit ve zdrojové tabulce (např. ve verzi 2010 tlačítko Orientace na záložce "Domů")
 
Ulkladanie do viacej formatov sucasne 15.4. 2011 Makro na prosté uložení do více formátů by se dalo rovnou nahrát, to není potřeba programovat. Horší to bude s tím rozdělením do složek, ale to už je složitější problém obecně, protože záleží na tom, zda jsou to vždy stejně nazvané adresáře, zda jsou již vytvořené nebo se mají teprve při ukládání založit, ...
 
Záhadné linky 7.4. 2011 Používám Catii V5R20 SP4. Zkusil jsem namodelovat příklad podle popisu a u mne se to chová korektně - tedy žádné ztracené linky to nehlásí.
 
Částečný řez sestavou 11.2. 2011 Teď mě napadlo, zda nemyslíte výkres. Tam se dělá částečný řez pomocí příkazu Breakout view ve skupině Break view (taková kostička s vyřízlým rohem)
Částečný řez sestavou 11.2. 2011 Dá se řezat rovinou, která se nadefinuje v rámci příkazu odvozeně od souřadného systému. S rovinou lze dynamicky pohybovat myší.
Je to příkaz Sectioning (ikona s naznazečenou řezající rovinou ve skupině space analysis)- do verze 19 přístupný pouze v sestavě, od verze 20 se dá zavolat podobný příkaz i z Partu (Dynamic sectioning - příkaz v samostatné skupině).
 
Souřadnicový systém v sestavě 26.11. 2010 Zkráceně (nebudu teď mluvit o metodě skeletonu) - sestavu lze vytvořit dvojím způsobem:
1. Nakreslit díly tak, jak mi vyjdou, při jejich tvorbě nekoukat na nějaký globální souřadný systém, pak je nasypat do sestavy, jeden zafixovat a ostatní k němu zavazbit. Pak si ale nemůžu stěžovat, že každý díl má počátek jinde (zobrazení se dá vypnout)
2. Nakreslit každý díl už při jeho tvorbě tak orientovaný vůči souřadnému systému, jak bude umístěn v sestavě. Pak stačí díly do sestavy nasypat a už se nemusejí vazbit. Catia má totiž tu dobrou vlastnost (narozdíl od jiných CADů), že part je umístěn do sestavy orientovaně vzhledem k souřadnému systému.
 
Myš a trackball (spaceball) 18.11. 2010 Zauvažujte i nad možností 5tlačítkové myšky. Používám ji 7 let a bohatě mi to stačí. Jedno boční tlačítko mám nastaveno jeko střední, takže zoom a otáčení provádím pomocí něho. Je to o zvyk, ale je to podstatně pohodlnější, než mačkat kolečko jako střední tlačítko (to je opravdu opruz).
Netvrdím, že je to lepší řešení než spaceball (s ním jsem nikdy nepracoval), ale je to použitelná alternativa.
 
Export partu do IGS/STEP - včetně struktury 10.11. 2010 Možná že jsem kecal, problém jsem řešil už před nějakým časem a ještě se jednalo o model z Catie V4, který jsem převáděl do V5 a následně do STEPu. Takže ve V5 to možná byla sestava a nikoliv part s několika body. Nyní to nemám možnost vyzkoušet.
Každopádně se STEPem se dá dělat víc. V novém způsobu licencování už by měl být translátor v základu, ale my jsme jej ještě museli dokupovat (ST1).
Export partu do IGS/STEP - včetně struktury 9.11. 2010 Kdysi jsem něco převáděl, ale ve STEPu (bohužel v Catii na to musíte mít zvláštní modul). Tam to nějak šlo, ale záviselo i na tom, kde se to načítalo. Já jsem to otevíral v Inventoru a tam je při importu volba "načíst vícekusé těleso jako sestavu".
Nicméně ještě k tomu IGESu (předesílám, že jej nepoužíváme, párkrát jsem něco zkoušel a výsledky nic moc) - v Options/compatobility/IGES je volba pro import (pokud to načítáte zase v Catii) "generate one CatPart" nebo "Map......onto Product structure". Nezkoušel jste to?
 
Automatické vyplnění textového pole 8.11. 2010 Také mne to trochu zaskočilo. Hlavně chvíli trvalo, než jsem fintu s force update zjistil (komunikací s technickým supportem Technodatu). Proto to tu zveřejňuji. Když už to víte, není problém si nadefinovat uživatelskou ikonu a pak se jedná o jedno kliknutí myšky.
Automatické vyplnění textového pole 8.11. 2010 Ještě dvě drobné poznámky:
1. Také jsme řešili tento problém kvůli vyplňování razítka. Je to úloha pro makro, ale nám do začátku stačilo udělat si šablonu drawingu a partu, tam si si s tím pohrát (ono je to pomocí attribute linku docela zdlouhavé) a nové soubory začínat z těchto šablon. V Partu máme definovány jednotlivé položky v Parameters a jsou prolinkovány do příslušných položek v razítku. Nositelem informace je tedy Part a do výkresu se údaje přenesou linkem.

2. Jak píše pan Duchek, že po update se linky aktualizují, je pravda, ale pokud změníte pouze hodnotu atributu v partu, výkres aktualizaci nenabídne. Je nutno ji vyvolat z příkazového řádku ve výkresu "c: force update".
 
dodatečné přidání parametrů do Design Table 26.10. 2010 1. Přidáte položku do sekce Parameters (a přes fx ji navážete na konkrétní kótu)
2. Přidáte příslušný sloupec do Design Table
3. V záložce Associations (okno Design Table) tyto parametry propojíte

 
Vkládání znaků 10.9. 2010 Funkci vložit symbol použijte na větší nebo rovno a pak v kótě použít manipulátor "insert text before" (červený trojúhelníček - nastavitelné v options -manipulators) a vložit znak průměru (alt+0216 ... musí být přepnuto na anglickou klávesnici). Popřípadě oba znaky tímto způsobem (pouze nevím zkratku pro větší nebo rovno).
 
Převody do STEPu 18.6. 2010 Toto je standardní chování STEPu. Na PLM fóru tento týden zazněla informace o nové verzi STEPu (nepamatuji si číslo), která už by měla umět přenášet barevnost ploch. Jestli se nepletu, měl by to být STEP obsažený v rel. 20.
 
Memory allocation error 2.6. 2010 Můžeme vidět analogii na CAD fóru fy Xanadu - některé informace a rady přímo odborníky této firmy jsou pro všechny, některé jsou pro "VIP" (zákazníci nebo předplacená služba). To je pochopitelné, zvlášť v oblasti, kdy se jedná o jakoukoliv "přidanou hodnotu".
Myslím však, že k problémům, řešícím chyby programu nebo jeho nestandardní chování by se měli postavit čelem a naopak přivítat možnost zveřejnění postupů, jak minimalizovat jejich dopady.
Memory allocation error 2.6. 2010 Existují různé obecné utility na vyčištění operační paměti bez restartu, ale nikdy jsem je nezkoušel a nevím, zda by pro tento účel byly vhodné.
Jinak když jsme na začátku tohoto fóra diskutovali o možné technické podpoře Dassaultu, tak tohle je myslím zrovna dotaz, ke kterému by se mohli vyjádřit.
 
Hrúbka čiar 5.5. 2010 Já bych na to šel jinak - jednak při změně Standardu musíte mít Catii v admin módu (což nevím,zda máte povoleno) a jednak to pak změníte pro všechny nové soubory, což nemusí být chtěné. Pokud jde o úpravu jednoho výkresu, použijte funkci Edit-Search, tam si přepněte tlačítko More a ve fitru Line properties-Wight vyberte 0,35. Pak klikněte na dalekohled se šipkou (search and select) a máte vybrány všechny čáry 0,35mm. Přes pravé tlačítko-Proprerties to změňte na 0,7. Pak to opakujte pro 0,13->0,35. Je to práce na 1 minutu.
 
Váš názor na fórum 16.2. 2010 Takovéto fórum tu chybělo (alespoň nevím, že by existovalo činné fórum na Catii v českém jazyce). Pochopitelně je zatím omezeno počtem účastníků, takže o bytí a nebytí bude rozhodovat, zda se v rozumném časovém horizontu najde dostatek diskutujících. Nemůžete všechny dotazy zodpovídat vy jako moderátoři, musí nastat komunikace uživatelů. Nelze to zatím srovnávat s CAD fórem fy Xanadu, kde jsou tisíce registrovaných uživatelů, z nich stovky aktivních.
Myslím, že by nebylo od věci zapojit prodejce Catie (např. Technodat, Beko-engineering,...), minmálně aby byl na jejich stánkách odkaz, popřípadě aby fórum propagovali mezi svými zákazníky a pochopitelně ideální by bylo, aby se zapojili aktivně.... Tady bude asi problém, protože si do jisté míry chrání své know-how, ale určitě by alespoň část svých zkušeností mohli přes fórum předat.
Jsem optimista, věřím v rozvoj fóra a budu držet palce (a pokusím se svou troškou přispět).
 
Výkres partu pomocí sestavy 17.2. 2010 Tento postup nepoužívám.
Pokud potřebuji podobný díl přenést i s výkresem, používám funkci "Send to directory".
 
Programování maker - platforma 18.2. 2010 Omlouvám se, ale jak jsem uvedl výše, jsem začátečník. Prokousávám se samotným prostředím VB.net, takže jsem ve fázi, kdy dokážu vytvořit formulář a z něj spustit nějakou funkci. Ale není mi právě vůbec jasné, jak propojit naprogramované makro s Catií (předpokládám, že je to právě přes linky knihoven) ... zde bych potřeboval opravdu trochu polopatické "nakopnutí". Dostal jsem se do fáze - New Project - Windows application ... View code - tady jsem vyplnil kód a tím jsem skončil.
Programování maker - platforma 1.2. 2010 Jsem ve VB začátečník, ale pustil jsem se právě do platformy .NET (také využívám VB2008 Expres Edition). Nechci se vracet ke staršímu VB6. Mohu poprosit pana Svobodu o uveřejnění nějakého velmi jednoduchého příkladu (prosím opravdu "po lopatě") jak vytvořit makro pro Catii ve VB2008EE a jak toto makro z prostředí Catie zavolat? Předem díky.
 
Porovnání Catie a Inventoru 29.1. 2010 Máme dlouholetou spolupráci s Technodatem a pochopitelně využíváme jejich technickou, ale i obchodní podporu.
Jen na okraj - nerad bych, aby z rozběhlé diskuze vznikl dojem, že nám ve firmě trhají počítače z ruky. Pochopitelně doba je zlá, šetří se kde se dá. Takže mám indicie o tom, že může nastat situace, kdy si budeme muset udržení licencí Catie obhájit. A proto sháním co nejvíce informací včas a možná i trochu v předstihu. Holt štěstí přeje připraveným.
Porovnání Catie a Inventoru 29.1. 2010 Děkuji za spoustu námětů. Některé z nich využíváme (ona je naše výroba dosti specifická, takže některé postupy efektivní v automotive jsou pro nás nepoužitelné). Pravda je, že nevyužíváme široký záběr modulů Catie, ani analytidcké nástroje jako je Fluent (některé úlohy tepelných polí řešíme programem Floworks, který pro naše potřeby dostačuje). Většinu úloh řešíme v objemovém modeláři, občas si pomůžeme plochami. Ale i v tom objemovém modeláři, kde jsou dejme tomu rozdíly mezi Catií a dalšími "nižšími" CADy nejmenší, je komfort práce nesrovnatelně vyšší.
K příspěvku pana Svobody - bohužel příliš konkrétnější být nemohu (alespoň ne na veřejném fóru), stupeň ochrany informací je v naší firmě dost přísný.
Porovnání Catie a Inventoru 28.1. 2010 Děkuji za názory, ale v této obecné rovině je mi jasno. Dokonce jsem uživatelem obou systémů, takže si mohu základní srovnání udělat (a pochopitelně do určité hloubky dělám). V Inventoru kreslím základní strojní součásti a jsem s ním naprosto spokojen, v Catii kreslím sklářské formy a nechci si představovat, že bych to dělal v něčem jiném. Nicméně management vyvíjí tlaky, abychom i ve formách přešli na Inventor (AI). To je jádro pudla, proč potřebuji co nejvíce informací. Moje zkušenosti jsou:
-v plochách asi nemá cenu příliš srovnávat; nicméně forem, kde používáme plochy, ubývá.
-v objemech mi chyběly boolovské operace, ty v poslední verzi AI jsou. Nutná funkce, bez které se neobejdeme je různý scaling v různých osách - v AI nelze. Práce s přídavky (funkce thickness) je v AI pro naše případy mnohdy nepoužitelná. Dále řídíme rozměrové řady tvarově stejných výlisků a výrobků pomocí design table, mnohdy máme více tabulek provázaných - AI nemá (dá se využít i-součást, ale s jinou a nižší funkčností). Používáme obrábění, ale tam by se asi adekvátní náhrada našla.
To je asi to zásadní, nicméně čím více najdu rozdílů, tím pádnější budu mít argumenty na zachování Catie. Pochopitelně hlavní argument je ten, že máme desítky tisíc souborů, které bychom mohli zahodit.
Takže pokud máte přímo konkrétní porovnání, které funkce Catie nemají adekvátní náhradu v AI (případně jste si někdo nechal dělat benchmark na nějakou konkrétní úlohu), přivítám každou informaci.
Porovnání Catie a Inventoru 27.1. 2010 Důvod mého dotazu je obdobný. Nějaké zkušenosti máme i my, ale zatím jsme nedělali důkladnější analýzu. V případě, že by byly k dispozici výsledky přesahující běžný rozsah fóra, rád se s kolegy ohledně tohoto tématu spojím.