Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

Nelze načíst STEP exportovaný z Inventoru 2016

Kompletní přehled příspěvků v tématu Nelze načíst STEP exportovaný z Inventoru 2016 řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Antonín Horák

Poslat zprávu | Profil
Datum: 22.10. 2015 | Zobrazeno: 10784x
Konfigurace CATIA: V5 R21

Text dotazu:
Dobrý den,

prosím o radu. Dostávám data od zákazníka ve formátu STEP. Od té doby co zákazník používá Inventor 2016, tak nemůžu jím vyexportované STEPy načíst v mé Catii. Předtím používal Inventor 2011 a vše šlo načítat normálně. V případě nutnosti můžu zaslat STEP který nedokážu otevřít. Setkal jste se s tím někdo? Moc děkuji za každou radu.

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#5413] | Publikováno: 22.10. 2015 - 12:48
Dobrý den,

jestli ten soubor není moc velký, tak ho sem nahrajte (do 10MB).

Pokud to CATIA neotevře, bude to pravděpodobně způsobené nějakým novým formátem/standardem. Zatím nejvyšší co Catia zvládne je 242ed1, ale to se nastavuje jen pro import (to samé by měla zvládnou importovat).

Je možné, že Inventor používá něco nového, co Catia neotevře. Vím že doteď má problémy s novými DXF formáty, také je nezvládne.

Podívejte se do souboru, ke kterému se objeví cesta v malém okně po importu, přípona rpt asi. Je to log z importu, ze kterého se dá poznat, co se přesně stalo a kde je chyba.

Také to můžou být kódy názvů entit - Catia pracuje s tzv. krátkou syntaxí (např. CRV, LN, PT = křivka, přímka, bod), ale step může být v dlouhé syntaxi (CURVE, LINE, POINT). Už jsem to samé viděl u exportu z ProE. Mělo by to být v logu, pokud je to ono.
Antonín Horák

Poslat zprávu | Profil
[#5414] | Publikováno: 22.10. 2015 - 13:03
Děkuji za reakci. Bohužel, nemám teď možnost nakouknout do výše zmiňovaného souboru (logu). Přikládám tedy soubor s prosbou zda byste na to koukl, moc byste mi pomohl. Mockrát děkuji, Antonín

Přiložené soubory:
err.zip

forestgump

Poslat zprávu | Profil
[#5415] | Publikováno: 22.10. 2015 - 13:50
Dobrý den, pro tyto případy používám program Rhinoceros, který podporuje širokou škálu formátů a v bez licence Vám umožní 25 uložení. Pro prohlížení je neomezen. V příloze je step čitelný pro Catii.

Přiložené soubory:
err-rhino.zip

Antonín Horák

Poslat zprávu | Profil
[#5416] | Publikováno: 22.10. 2015 - 14:02
Uživatel odpovídá na příspěvek #5415:
Dobrý den, děkuji za reakci. Bohužel nemůžu po svém zaměstnavateli chtít, aby přestal používat software o počtu licencí za několik miliónů korun a přešel na Rhinoceros. STEP čitelný pro Catii umíme taky dostat ze starší verze Inventoru, ale je to nesmírně komplikované. Proto jsem zakládal toto téma, kdyby náhodou existovala nějaká hodná duše, co by mi uměla říct co je špatně mezi Inventorem 2016 a naší Catií. Ale ještě jednou děkuji za tip, třeba se někdy bude hodit.
Zdeněk Mrázek

Poslat zprávu | Profil
[#5417] | Publikováno: 22.10. 2015 - 14:28
Zkuste požádat zákazníka, aby vám vyexportoval data přímo do formátu Catie (Inventor to umí už asi od verze 2014). Nedávno se podobné téma řešilo na fóru CADStudia a tento způsob zafungoval.
Antonín Horák

Poslat zprávu | Profil
[#5418] | Publikováno: 22.10. 2015 - 14:47
Uživatel odpovídá na příspěvek #5417:
Děkuji za návrh, že toto Inventor umí víme, ale bohužel máme se zákazníkem smlouvu o předávání dat, která nám neumožňuje jinou možnost datové komunikace než přes formát STEP.
forestgump

Poslat zprávu | Profil
[#5419] | Publikováno: 22.10. 2015 - 15:06
Dobrý den, co se týče rhina 4.
1. Je to software vydaný v roce 2007 a umí to co catie 2014 neumí. Catie v mnoha ohledech za konkurencí i když není srovnatelná
je hodně pozadu a opakující se chyby jsou trestuhodné.
2. Tip s rhinem nebyl směřován tímto směrem jak jste jej špatně pochopil. Můj návrh byl - použít rhino pro případy časové tísně a navíc jej pro 25 uložení nemusím kupovat. Pokud bych jej chtěl koupit, dám za něj cca 40 000kč.
3. Co je špatně mezi inventorem a catii je článek mezi klávesnici a židli. A potvrzuji příspěvek p.Mrázka že inventor toto umí. Jelikož jsem prošel jak inventorem + rhinoceros, následně solidworks a nyní Catia.

Podařilo se Vám otevřit soubor, který jsem Vám zde uložil? (U mě ano).
Antonín Horák

Poslat zprávu | Profil
[#5420] | Publikováno: 22.10. 2015 - 15:31
Uživatel odpovídá na příspěvek #5419:
Dobrý den, děkuji za názor. Nejsme tu od toho, abychom se dohadovali co který software umí, od toho jsou bez pochyby jiné diskuse. Dále, jak jste špatně pochopil vy, jsem pod příspěvek p. Mrázka napsal, že o této možnosti víme, ale z jistých důvodu je pro nás nepoužitelný (doporučuji si to ještě jednou přečíst). Soubor jsem otevřít nezkoušel, protože v žádném ohledu neřeší problém kvůli kterému jsem zakládal toto téma. Nepochybuji o vašich bezbřehých zkušenostech z konstruování IKEA nábytku, ale prosím příště vynechte urážky typu: "Co je špatně mezi inventorem a catii je článek mezi klávesnici a židli." Nerad bych, aby toto téma bylo uzavřeno, děkuji...
forestgump

Poslat zprávu | Profil
[#5421] | Publikováno: 22.10. 2015 - 16:30
Dobrý den, děkuji komentář.

Bohužel nemůžu po svém zaměstnavateli chtít, aby přestal používat software o počtu licencí za několik miliónů korun a přešel na Rhinoceros. ----- Můj návrh byl - použít rhino pro případy časové tísně a navíc jej pro 25 uložení nemusím kupovat. Bohužel se často stává, že dostanete data od někoho kdo odchází na dovolenou atd. a projektu se musí dále pokračovat. Tímhle tipem jsem neměl na mysli nahradit Catii jak jste psal.

Vaší odpověď na příspěvek Zdenka Mrázka jsem uviděl až jsem publikoval svůj příspěvek, jelikož jsem začal psát předtím než jste jej publikoval.

Dnes budu doma pokračovat v konstruování (v Inventoru) a pokusím se nasimulovat Váš problém.

Nadnesenou poznámku o článku jste bohužel pochopil jako urážku což jsem určitě nezamýšlel. Pokud to berete takhle ať Váš zákazník přijme mou omluvu! Většina chyb je totiž lidského původu.

Na obrázku níže přikládám obrázek otevřeného step (rhino).

Fajn den



Přiložené obrázky:

forestgump

Poslat zprávu | Profil
[#5422] | Publikováno: 22.10. 2015 - 22:45
Dobrý večer.

V tuto chvíli jsem dokončil následující:
1. Je možné několika způsoby uložený step v inventoru 2012 a výše importovat zdárně do Catie?

V inventroru existují dva způsoby exportu do step.
- Uložit jako/uložit kopii jako .... stp
- Exportovat/Formát CAD ... stp

V obou případech Catie padne po click ok to terminate (obr.1). Při pohledu na kód souboru je jasné že jsou téměř totožné a způsoby exportu v inventoru nemjí na nezdařený import do Catie vliv (obr.2).

Takže je jasné - inventor má kódování step souborů nečitelné pro Catii.

2. Jjak si povede SolidWorks 2014. Vybral jsem jej záměrně (Dassault Systemes). Po zhruba minutovém převodu kdy SolidWorks importuje plochy s objemy dojde k bezproblémovému otevření sestavy (obr.3).

3. V tomto ohledu tedy Catie ztrácí. Nevím, jestli tyto nedodělky jsou daň za jiným směrem položenou strategii Dassaultu. (Mohl by to řešit service pack)

4. Takže zpět na inventorovské stromy:
a. Oteřít v Inventoru err.stp
b. Export do err.CATProduct.
c. Otevření err.CATProduct v Inventoru. (obr.4)
d. Export do err.step (obr.5).
f. Po prohlídce kódování to vypadá nadějně (obr.6).
g. Import err.step (d) do Catie (obr.7).

5. Pokud tedy budu pracovat v Inventoru pokračuji od bodu b.

I skrze tyto problémy je Catia produkt který má velkou hodnotu, ale v mých očích to bude luxusní kurtizána s vyraženým zubem.

P. Horákovi. Určitě nechci aby Váš zaměstnavatel měnil Catii za Rhinoceros. Popsal jsem v prvním příspěvku jen jeden ze způsobů jak dosáhnout kýženého a popisuji zde jen své zkušenosti a mnou odzkoušené postupy. Je vždy lepší situace vybírat z vícero řešení, nežli koukat na prázdnou diskuzi.












Přiložené obrázky:

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#5423] | Publikováno: 23.10. 2015 - 12:28
Já zaké přidám svou trošku do mlýna. Velmi se mi líbí to přirovnání o luxusní kurtizáně s vyraženým zubem. Je to bohužel přesně tak. Ten samý problém je se čtením formátu DXF - V5 ho nenačte, V6 ano (od verze V62014x)

Důvodem takhle špatné podpory je snaha DS přecházet na CATIA V6, nebo ještě lépe CATIA EXPERIENCE (V6 už je de facto minulostí). Všechno nové se dělá už jen pro V6, do V5 se zpětně dostane jen něco, rozhodně ne všechno. V5 už je (i přes avizovanou podporu do roku 2025) pro DS zastaralý program, do kterého už se nohodlá investovat. Co naplat, když uživatelů V6 je v ČR i jinde ve světě zatím velmi poskrovnu a nijak se to nemění. Podle mě V5 přežije mnohem déle, a v DS by si to měli co nejrychleji uvědomit a začít s tím něco dělat.

Možná je to částečně i záměr, aby firmy přecházely na V6. Jak vidno, tak se do toho nikdo nehrne. V5 je totiž po celou dobu od svého vzniku poměrně konzistentní, a kdo nastoupil třeba do R12, u R24 má pocit, že se nic nezměnilo. U V6 to úplně tak není. Do verze V62013x prostředí pořád bylo stejné jako u V5, dál ale nastala podstatná změna, hlavně ve vzhledu. Stále čekám, kdy se rozpoutá "vášnivá" diskuse o V6, ale počet vláken o V6 bych napočítal na prstech jedné ruky. Z toho se dá lehce usoudit, že s V6 u nás zatím skoro nikdo nepracuje.
Antonín Horák

Poslat zprávu | Profil
[#5429] | Publikováno: 27.10. 2015 - 10:38
Dobrý den,

mockrát děkuji za všechny příspěvky, jsem rád že se takhle rozvinula diskuse.

Problém jsem díky vám vyřesil tak jak popsal forestgump:
b. Export do err.CATProduct.
c. Otevření err.CATProduct v Inventoru. (obr.4)
d. Export do err.step (obr.5).
f. Po prohlídce kódování to vypadá nadějně (obr.6).
g. Import err.step (d) do Catie (obr.7).

Je to vlastně jen obejití problému, ale je celkem uspokojivé a vyřeší nám spousty komplikací.

Ještě jednou všem moc děkuji :-)


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.