Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Vznik a historie
Statistiky
Přehledy
Hledat na fóru
Nápověda

Seznam příspěvků uživatele

V tabulce jsou všechny příspěvky uživatele Roman řazené podle témat. Kliknutím na název téma se zobrazíte celou diskusi.

TémaZaloženoOdpověď
Nastaveni vizuálu FEM (metoda konečných prvků) 11.4. 2021 Dobrý den,
zkuste také zapnout "Material mode". Je to myslím čtvrtý váleček v paletce pro změnu zobrazení a má na sobě jakoby šachovnici. Měl by zobrazit namapované barvy analýzy, podobně jako zobrazuje textury materiálů nebo draft analýzu apod.
 
KINEMATIKA - 4 kloubák - řídící úhel těhlice X rám 8.2. 2021 Dobrý den,
ano, samozřejmě, ty pomocné díly budou schované. Mám to tak jen pro názornost. Díky.
KINEMATIKA - 4 kloubák - řídící úhel těhlice X rám 5.2. 2021 Dobrý den,
děkuji za reakci.
Smiřuji se s tím, že to v té "pětce" jednoduše nepůjde. Já to mám vyřešené takto (viz obrázky). Je to samozřejmě principielně stejné jako váš návrh, jen mám tu rotaci zařazenou mezi ty 2 pomocné díly (nestačí jeden jak jsem psal původně).
Tou rovnicí by to podle mne bylo o něco komplikovanější.

CATIA5 už oproti CATIA4 nerozlišuje mezi 2D a 3D kinematikou a umí "pouze" 3D. Podle mne to právě uměla 2D kinematika v CATII4.
 
Kinematika trojúhleníku s jedním fixním bodem 5.4. 2019 Zdravím,
je potřeba zaměnit ty sférické vazby (hřídel+rám) za vazby "Universal joint" (je to vlastně Hookův kloub nebo také kardanův kloub). Tato vazba zamezí rotaci táhel kolem vlastní osy a sníží tedy celkový počet stupňů volnosti o 2. Zbytek budou hnací vazby.
 
Multi Section Body 13.9. 2017 Dobrý den,
myslím, že v CATII V4 to ještě do bodu šlo, tady bych si pomohl tak, že bych si z toho profilu zubu vytvořil druhou křivku pomocí transformace Scaling poblíž toho bodu. Ten profil zubu zkrátka zmenšit, jako referenci (centrum Scalingu) zadat ten bod a poměr dát třeba 0,1 nebo klidně 0,01. Tyto křivky potom spojit Blendem. Že nebudou natažené až do bodu vám snad nebude vadit, každopádně do něj budou směřovat.
 
zobranenie 9.9. 2013 Příčina by mohla být v nastavení: Tools/Options/Product Structure/Product Visualization a tam zatržítko "Do not activate default shapes on open" (viz obr.). Když je zaškrtlé nenačte se geometrie, ale pouze strom. Pro zobrazení požadovaných komponentů potom slouží Representations/Activate Node v kontextovém menu.
 
Ovládání kompasu makrem 24.1. 2013 Objekty Viewer3D, Viewpoint3D a jejich použití pro zjištění a modifikaci pohledu znám, ale není mi jasné jejich využití pro práci s kompasem. Jde mi o to zjistit pozici počátku kompasu (popř. i jeho orientaci) po tom, co ho uživatel "pověsí" někam na geometrii.
 
Ohnutí součásti 5.10. 2011 Přesně tak, GSD nic takového nemá. Zmíněná funkce "Shape Morphing" je v modulu GSO (Generative Shape Optimizer). Kromě ní se na "ohnutí" dají použít i "Wrap Curve" nebo "Wrap Surface" (také GSO). V modulu FSO (FreeStyle Optimizer) to nejspíš půjde také funkcí "Global Deformation". A ještě v modulu SMD (SheetMetal Design) v paletce "Bends" jsou fce na ohýbání (jakoby na ohýbačce), ale nevím jestli je to použitelné i na objemový tažený profil (čerpám jen z helpu).
 
3D model 19.8. 2011 "Trojúhelníková" data přihraná do produktu lze převést do .model (CATIA V4) např. pomocí funkcí modulu DMO. Nejlepší je na to asi funkce Offset (se zadáním 0mm). V následném dialogu pak zadáte uložení jako .model a je to ;).
 
Offset plochy - Deformace 17.8. 2011 To bohužel nemůžu vyzkoušet. Rámeček s odchylkou ve funkci Thick Surface máme neaktivní, protože nemáme licenci CFO.
Ale jinak ani ve fci Offset odchylku nepoužíváme. V případě, že offset (nebo ThickSurface) nelze vytvořit musíme opravit zdrojové plochy (jedná se především o tvorbu druhé stěny plechu).
Offset plochy - Deformace 17.8. 2011 Musím se zastat CATIE. Plocha Offsetu vaší plochy je naprosto přesná a v pořádku.
Zkuste se do tvorby tohoto offsetu více ponořit a představit si, že CATIA nemá fci Offset. Vytvořte si pár normál z původní plochy o délce, která bude odpovídat té hodnotě offsetu v oblastech, které se vám nezdají. Na ořezu lze tyto normály vytvořit např. sweepem postaveným kolmo k původní ploše. Tyto sweepy se v horní části plochy (tam, kde vzniká schůdek) vůbec nesetkají a CATIA si musí ořez dopočítat prodloužením hrany mezi plochami (vznikne tak nový Edge (schůdek), který na původní ploše vůbec neexistuje).
Jinak propojovací plochy mezi původní a offsetovanou plochou lze velice rychle vytvořit pomocí Thick Surface (v Part Designu). Ten pracuje stejně jako Offset a tudíž tam schůdek opět vzniká.
Při praktické výrobě tohoto dílu lisováním tam samozřejmě žádný "ostrý" schůdek nevznikne a propojovací plochy budou hladké. Také ale nebudou kolmé na hlavní plochu dílu. Nezbývá nic jiného než si tyto propojovací plochy v "nehezkých" místech "vyhladit" svými a následně podle nich oříznout i offsetovanou plochu.
Pokud je ořez dílu stříhán až po vylisování tvaru, pak by měly propojovací plochy samozřejmě vzniknout protažením hranice původní plochy dílu ve směru stříhání (Extrude).
 
Aktivace partu/produktu v sestavě 16.8. 2011 Zdravím, na aktivaci (předem vybraného) Partu, Produktu nebo Komponentu mi spolehlivě funguje následující:
Sub CATMain()

SendKeys "c:FrmActivate" & Chr(10)
End Sub

pozn.: nespouštět z okna kódu (F5), jinak se text pošle právě sem a v CATII se nic neprovede

.... snad je to pro vás ještě aktuální.
 
Volné plochy (GSD) 17.8. 2011 Dělám plechy karoserie pro automobilový průmysl. Bez GSD by se plochy stavěly mnohem komplikovaněji a déle.
Přínos GSD:
1/ rozšířené fce SWEEP, BLEND
2/ fce Quick Select ("stopař historie")
3/ možnost zadat název a umístění při vkládání nového GeoSetu
4/ rozšíření možností zaoblování (Chordal Fillet (myslím, že od R18))