Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

Vynášecí čáry a souřadnice bodů

Kompletní přehled příspěvků v tématu Vynášecí čáry a souřadnice bodů řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
MiraMiskovic

Poslat zprávu | Profil
Datum: 26.9. 2013 | Zobrazeno: 10658x
Konfigurace CATIA: V5 6R2013

Text dotazu:
Dobrý den,

Potřebuji vytvořit messkoncept pro 3D měření. hodnoty musím vytáhnou z ploch, hran, středů děr atd.
Potřeboval bych poradit jak nejlépe a nejednodušeji zobrazím souřadnice různě zvolených bodů na hotovém dílu a zároveň jak zobrazit tyto vytažené body např. tečkou, kuličkou . ?

A druhý dotaz když bych tyto body zobrazil jak bych ten daný pohled ve 3D přetáhnul to PowerPointu ? nebo musím dělat PrintScreeny ?

Děkuji

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#4127] | Publikováno: 26.09. 2013 - 09:12
Dobrý den,

pro zobrazení souřadnic ve 3D bude asi nejlepší použít obyčejné měření (Measure). Změřené hodnoty jsou asociativní, tabulka s hodnotami je dobře viditelná, dá se u ní nastavit barevnost (lepší kontrast) a pro účely screenshotu je to naprosto dostatečné.

Zobrazení body lze měnit v grafických vlastnostech. Standardně se bod zobrazuje jako křížek, pro tyto účely je vhodná hvězdička, dvojitý kroužek, větší bod... Pokud byste chtěl vyloženě kuličku, musela by se v každém bodě vytvořit jako koule v GSD o nějakém malém poloměru (dalo by se napsat makro, aby to bylo na jedno kliknutí, resp. pokud by kontrolní body byly v jednom setu, vytvořily by se kuličky všechny najednou).

Co se týká vytvoření screenshotu a přenosu do Powerpointu, tak i tohle se dá automatizovat, ale musí se k tomu napsat makro. To vytvoří screenshot a vloží ho přímo do stránky v PPT. Jinak pouze manuálně printscreen a Ctrl+V....

Přiložené obrázky:

MiraMiskovic

Poslat zprávu | Profil
[#4129] | Publikováno: 26.09. 2013 - 15:36
Děkuji za odpověď

Pravě, že přes Measure mužu zobrazit pouze bod který je definován průsečíkem nebo je na křivce nebo hraně. Body na plochách se mi zobrazují po jednom... Podle messspecifikace je třeba na ploše 30x30 mm rozmístit mapř. 8 bodů korektně vůči sobě .... potřeboval bych spiše ukázat programu zde máš plochu neurčitého tvaru rozděl mi na ní ideálně 5 bodů a ukaž mi jejich RPS souřadnice.

Na to by teda muselo být to makro ?
S zobrazením kde se bod nachází už by problém nebyl to je to nejmenší.

Děkuji
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#4130] | Publikováno: 26.09. 2013 - 20:36
A jak by to být "ideálně"? To je dost obecný popis. Jestli to správně chápu, tak potřebujete podle nějakého pravidla rozmístit na plochu určitý počet bodů a pak zjistit jejich souřadnice (jestli jako RPS nebo jinak, to už je jedno).

Pokud chcete něco automaticky rozmístit a pak měřit, připadá v úvahu spíše makro. Možná by to šlo přes pokročilé funkce KWA, ale to byste musel upřesnit zadání, resp. uvést konkrétní příklad, nejlepe s obrázkem.

PS: Makro na vytváření RPS bodů a jejich přenos do tabulky ve výkresu máme vyřešené.
MiraMiskovic

Poslat zprávu | Profil
[#4138] | Publikováno: 27.09. 2013 - 13:42
takto bych si to představoval

Přiložené soubory:
catia znázornění bodů.zip

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#4139] | Publikováno: 27.09. 2013 - 23:08
Hm, tak už je mi to jasné, ale asi vás nepotěším. Minimálně výběr bodů na ploše a umístění popisek nebude možné jednoduše automatizovat, protože makro by prostě nedokázalo určit vhodnou polohu bodu ani popisky. Takže...

Já bych šel touto cestou pomocí makra:
1. vytvořit rovinu, ve které by se poté vytvářel screenshot
2. v této rovině poloatomaticky vytvářet body pouhým ukázáním jejich polohy (jako průmět do této roviny)
3. body změřit - makrem a pak posunou tabulky s měřením podle potřeby nebo manuálně

Zkrátka pokaždé to bude nějaký kompromis.

PS: Measure umí změřit jakýkoliv objekt typu Point3D nebo Vertex (BRep)
MiraMiskovic

Poslat zprávu | Profil
[#4142] | Publikováno: 30.09. 2013 - 08:51
Děkuji
Takle už je mi to jasnějši byl jsem se i poradi.

Mam Vás pozdravovat od Ing.Karoliny Idlbekové.
Myslím že jsme na to přišli, bude to sice pracnější než jsem předpokladal ale určitě to pujde.


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.