Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

kotování a následné měření

Kompletní přehled příspěvků v tématu kotování a následné měření řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Roman Jakeš

Poslat zprávu | Profil
Datum: 1.12. 2012 | Zobrazeno: 9091x
Konfigurace CATIA:

Text dotazu:
Zdravím všechny , mám dotaz ohledně kotování v Catii.
Dostal jsem výkres na němž je nějaký rastr a od toho rastru jsou koty k samotnému dílu .
V rastru je jakoby nula a u ní poznamka ,, CAD DATA ORIGIN ´´ , ale to mi pro měření dílu moc nepomůže protože nemám ponětí v jakém rozsahu je ten rastr .

Má to nějaký standartní rozměr nebo ta mřížka může mít jakoukoli velikost ?????

Podotýkám že s Catii nemám zatím vůbec žádné zkušenosti .
Pokud někdo víte co je tímto myšleno prosím o radu
předem díky

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#3496] | Publikováno: 01.12. 2012 - 18:58
Obrázek by pomohl...

Ve výkresu se může zobrazovat buď jen pomocný rastr Catie, který se se dá nastavit na libovolný rozměr a měl by uživateli pomoct s kreslením. Kurzor se pak chytá do průsečíků (lze vypnout). Zde ale není žádná poznámka, je to opravdu jen slabě naznačená mřížka.

Další co můžete vidět, je rastr vytvořený skutečnými čarami. V automotive je zvykem modelovat díl v přesné poloze v autě, a aby se konstruktér (ten kdo pak čte výkres) lépe orientovat, kde díl vlastně leží, dělá se do pohledů rastr, většinou s roztečí 100mm, vždy v osách kolmých na rovinu projekce. U každé čáry je pak popis a souřadnice, např. X500, Y-300 apod.

V každém případě není nic jednoduššího, než se změřit rozteč rastru a podle měřítka pohledu určit skutečnou vzdálenost. Vlastně by mělo stačit jen okótování dvou nejbližších čar v rastru, a tím zjistíte rozteč.
Roman Jakeš

Poslat zprávu | Profil
[#3498] | Publikováno: 01.12. 2012 - 20:02
to bude taky problém mám jej pouze jako ofocený výkres v JPG a v ,, papírové formě ´´
čáry jsou označeny pouze L8 až H16 a W7 až L8
vedle popisoveho pole je ale malá tabulka ve které jsou X , Y , Z souřadnice , myslíte že to by mohlo mít souvislost
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#3499] | Publikováno: 01.12. 2012 - 20:22
Hm, tak to netuším, to bude nějaké interní označení toho kdo to dělal. Zkuste z toho výkresu vyříznout část s razítkem a poslat to sem...
Roman Jakeš

Poslat zprávu | Profil
[#3501] | Publikováno: 02.12. 2012 - 08:54
tabulku jsem Vám poslal mailem nedařilo se obrázek umístit zde
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#3503] | Publikováno: 02.12. 2012 - 15:26
Obrázek byl moc velký... přikládám ho, ale je to nic neříkající tabulka. Já myslel že sem uložíte celý výkres i s tím rastrem, z tabulky se nic poznat nedá....

Přiložené obrázky:

Roman Jakeš

Poslat zprávu | Profil
[#3504] | Publikováno: 02.12. 2012 - 16:19
výkres nejsem oprávněn uveřejnovat a nechci mít zbytečně problémy se zadavatelem
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#3505] | Publikováno: 02.12. 2012 - 20:21
Hm, tak potom nevím jak Vám pomoct. S jistotou jenom můžu říct, že s Catií to nijak nesouvisí, je to tak prostě nakreslené podle nějaké metodiky. A jestli máte jenom jpg formát, téměř není šance, jak se něčeho doměřit.

Jedině zkusit změřit na papíru rozteče čar a pak z nich nějak (i podle souřadnic) přepočítat měřítko.


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.