Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

Ohnutí tvaru ve více osách

Kompletní přehled příspěvků v tématu Ohnutí tvaru ve více osách řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
fichtik

Poslat zprávu | Profil
Datum: 29.1. 2012 | Zobrazeno: 8523x
Konfigurace CATIA:

Text dotazu:
zdravím,
v Catii jsem spíše začátečník, ale překresluji teď 2D výkresy do 3D, a narazil jsem na malý problém, mám trubku, která je tvarovaná ve více osách, a já nevím jak ji \"ohnout\" ještě jednou. na obrázku je vidět jak ji mám tvarovanou teď a ještě tam je skica dalšího ohybu, a podle ní bych to potřeboval natvarovat

Poradí někdo? díky

Přiložené obrázky:

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#2582] | Publikováno: 29.01. 2012 - 11:23
Vy máte trajektorii tažení jako skicu, tím jste omezen jen na 2D. Pro vytvoření 3D křivky lze použít více funkcí. Můžete např. nakreslit 2 skicy a spojit je funckí spline nebo mezi nimi vytvořit radius funckí 3D corner.

Zde příklad: http://www.catia-forum.cz/manual-catia/shape/#corner
fichtik

Poslat zprávu | Profil
[#2583] | Publikováno: 29.01. 2012 - 12:02
existuje ještě jiná možnost?
u téhle se mi nedaří udělat to aby to přesně kopírovalo skicu
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#2584] | Publikováno: 29.01. 2012 - 12:33
Sjednoťme si pojmy. Pokud máte 3D křivku, tak o ní nemluvme jako o skice. Skica je v Catii vždy 2D geometrie. Vaše trubka je profil tažený po 3D křivce, tedy žádná skica. Ze skicy může vycházet, ale skica to není.

Ve kterém místě vám to nekopíruje skicu? Vždyť jsou to jen rovné úseky se zaoblením.
Nevím jestli to tak má být, ale na vašem obrázku vidím ostrý roh na trajektorii. V takovém případě se vám nepovede vytvořit Rib (zkolabuje v tomto ostrém rohu). Jestli tou odchylkou od vašeho požadavku myslíte tohle, jinak to nepůjde (s použitím Ribu, šlo by samozřejmě vytvořit dva Riby a ostrý spoj).

fichtik

Poslat zprávu | Profil
[#2585] | Publikováno: 29.01. 2012 - 12:48
ten ostrý roh jsem už odstranil, ale dělá to stejnou věc.
v obrázku na pohledu vpravo nahoře to místo rovné čáry udělá křivku, která vypadá jako gausova křivka(jen přirovnání.
možná dělám ten spline špatně, označím první bod a první čáru, pak durhý a druhou čáru atd... až k tomu prvnímu radiusu to sedí, pak ale označím bod a čáru za radiusem a už se to rozhodí
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#2586] | Publikováno: 29.01. 2012 - 13:33
Obrázek vašeho snažení by byl více vypovídající. Zřejmě se vám u jednoho z bodů spline vybral opačný směr tangenty. Stačí kliknout na červenou šipku a otočí se.

Stejně bych ale raději použil 3D corner? Máte zaručený rádius (u spline je to obecná křivka) a můžete snadno měnit jeho velikost.
fichtik

Poslat zprávu | Profil
[#2587] | Publikováno: 29.01. 2012 - 18:00
tak už jsem na to přišel:) po procházce a s čistou hlavou to šlo samo.
sice asi ne tak jak jste mi radil, ale k výsledku jsem se dobral.
udělal jsem si dvě skici, spojil pomocí 3D radiusu, a pak pomocí ribu vytvořil tvar.
díky za pomoc
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#2588] | Publikováno: 29.01. 2012 - 19:28
Uživatel cituje z příspěvku #2582:
'Můžete např. nakreslit 2 skicy a spojit je funckí spline nebo mezi nimi vytvořit radius funckí 3D corner. '
Stačilo pozorně číst - přesně tohle jsem vám radil hned napoprvé...
Sunny

Poslat zprávu | Profil
[#2590] | Publikováno: 30.01. 2012 - 20:03
Dobrý den, ještě bych se zeptala vyslověně funkce 3D skica asi v Catii neexistuje? Myslela jsem tím že budu schopna skicovat křivku libovolně jak potřebuji v prostoru. a když přidám průřez tak další funkcí dosáhnu naohybaného tvaru trubky příklad.

děkuji
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#2591] | Publikováno: 30.01. 2012 - 22:16
Ne, nic takového ve V5 není. Jak byste si takovou 3D skicu představovala? Pokud potřebujete skicovací rovinu, není to dost dobře realizovatelné. Ale můžete využít funkce pro tvorbu wireframe (drátový model). Jednoduše jde 3D křivka vytvořit např. definicí 3D bodů v prostoru a jejich spojování pomocí polyline, spline, corner atd.
Sunny

Poslat zprávu | Profil
[#2617] | Publikováno: 12.02. 2012 - 11:34
Dobrý den, v programech v kterých jsem pracovala byla přímo v modeláři funkce 3D skica, která umožňovala naskicování křivky v prostoru dle potřeby. Dost praktická věc pro vedení potrubí, drátů ale i pro dosažení tvaru ohnuté trubky.

1. ve 3D skice naskicována křivka v prostoru
2. skicován průřez
3. tažením po křivce vytvořeno těleso.

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#2618] | Publikováno: 12.02. 2012 - 12:06
Ano, já to chápu, ale prostě mi nějak nejdou dohromady slova skica a 3D. Skicujeme do nějaké roviny, plochy... tak prostě pojem 3D skica je trochu zavádějící.
Sunny

Poslat zprávu | Profil
[#2619] | Publikováno: 12.02. 2012 - 12:33
Ano je to možná zavádějící jen v názvu, ale zvolím si jednu rovinu skicuji a volím si v jednom otevřeném příkazu další a další. Výsledkem je skica ve více rovinách v jednom příkazu.

Catia toto neumožňuje... nezbývá než použít co je dostupné.


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.