Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

odečítání hodnot ze křivky

Kompletní přehled příspěvků v tématu odečítání hodnot ze křivky řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Pepe_CZ

Poslat zprávu | Profil
Datum: 6.6. 2011 | Zobrazeno: 10060x
Konfigurace CATIA:

Text dotazu:
Zdravím,

Chtěl bych se zeptat, zda Catia dokáže odečítat hodnoty z křivek.

Situace je následující, mám ve skicáři splajnu, zastupuje nějaký průběh (třeba výkonu vozu) v osách x/y.

Občas potřebuju vyčíst hodnotu na ose y, podle zadefinované hodnoty x.

Existuje na to nějaký parametr nebo nějaká definice?

Zatím si pomáhám bodem na křivce, což do jisté míry stačí, jenomže těch bodů potřebuji asi 100 pro různé "výpočty"

Řešil už někdy něco podobného?

Děkuji za rady

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#2041] | Publikováno: 06.06. 2011 - 15:05
Pokud byste znal rovnici popisující průběk křivky, dala by se použít funkce fog (vztah), což ale u průběhu výkonu nikdo neví.
Podívejte se do přílohy, zkusil jsem to vyřešit pomocí dvou parametrů a jedné rovnice, která měří delku uečky, jež je z jedné strany omezena práce skicou s křivkou výkonu. Pozice usečky se řídí druhým parametrem (oba jako reálné číslo).
Můžete měnit průběh křivky i souřadnici x, hodnota y se ihned vypočte.

Přiložené soubory:
prubeh.zip

Josef Kočí

Poslat zprávu | Profil
[#2042] | Publikováno: 06.06. 2011 - 20:23
Zajimavě vyřešeno..Stejně mi Catia příjde jako dost robustní nástroj na takové matematícké záležitosti. Řešil bych přes MS excel a pokud to potřebuji dostat do CAtia tak pomocí design table.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#2044] | Publikováno: 07.06. 2011 - 00:14
Asi tak. Stejným způsobem např. ve Škodě Power modelují lopatky turbín. Hromada bodů v tabulce a z nich se vytváří profil. Samozřejmě na to mají udělaný user-friendly interface.
Ale jak jsem už napsal, pokud je k dispozici jen "geometrický" popis závislosti (křivka), asi bychom s excelem nepochodili.
Pepe_CZ

Poslat zprávu | Profil
[#2045] | Publikováno: 07.06. 2011 - 09:49
průběh výkonu jsem uvedl jako příklad.

- vaše řešení je zajímavé

- předpokládám tedy, že Catie nedokáže z křivky vyloudit nějakou matematickou rovnici co?
Nebo aspoň nahradit křivku nějakým polynomem o nějaké schůdné definici (třeba jak to umí excel). V mém případě ale potřebuji hodnoty přesně.

- samozřejmě jsou i jiné řešení než Catie, ale vyzkoušet musím vše, jinak nejsem spokojený :-D
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#2046] | Publikováno: 07.06. 2011 - 13:24
Aproximovat křivku do polynomu Catia asi nedokáže, na to ani není stavěná. Pokud dokážete polynom získat v excelu, můžete si ho zadat v Catii a potřebné hodnoty pak získávat přímo uvnitř Catie, přes zmiňovanou funkci fog. Jinak asi nelze.


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.