Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

Výpočet ozubených kol

Kompletní přehled příspěvků v tématu Výpočet ozubených kol řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Kamil

Poslat zprávu | Profil
Datum: 1.10. 2010 | Zobrazeno: 21223x
Konfigurace CATIA:

Text dotazu:
Mám dve ozubené kolesá sprevodované v zostave. Ako skontrolujem či sa mi pri simulácií matematicky nedostanú do kolízie? Alebo ako mám merať vôľu medzi zubami?

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1160] | Publikováno: 01.10. 2010 - 16:18
Každé kolo v ozubeném převodu se musí nejprve spočítat, pokud to tedy software neudělá za vás. Jak byste chtěl jinak ta kola navrhnout?
Samozřejmě byste mohl koly pootáčet a kontrolovat kolize, ale pokud budou kola správně spočtena, tak k tomu není důvod.
Zkuste "zagooglit", určitě najdete online výpočet.
Kamil

Poslat zprávu | Profil
[#1161] | Publikováno: 01.10. 2010 - 21:23
No hľadal som vzorce pre výpočet ozubeného prevodu a nemôžem nič poriadne nájsť. To moje ozubenie funguje takmer 100 percentne ale Clash detection mi zastavil keď hlava zuba obchádza pätu protiľahlého zubu. To znamená že asi je uhol päty zubu zle vypočítaný preto som ho chcel na základe meranie upraviť. Ale Clash detection len znázorní náraz a s toho nezistím koľko presne pätu vykloniť_?
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1162] | Publikováno: 02.10. 2010 - 15:57
A jak jste tedy ta kola navrhoval, když nemáte výpočet?
Kamil

Poslat zprávu | Profil
[#1163] | Publikováno: 02.10. 2010 - 22:14
No počítal som podľa toho tutorialu k evolventným ozubeniam ktorý je zavesený tu na fóre(nedávno som ho prekladal). Ale keď som kolesá vyfrézoval tak som zistil že to nieje úplne O.K. tak som hľadal chybu cez simuláciu a jej Clash detection a tam sa ukázalo že päta zubu robí problémy. A tak som ju chcel upraviť. Ale nevedel som ako zmerať medzizubnú medzeru alebo jej presah. V tom tutoriale je päta zubu tvorená predlžením Sline do Priamky, a tam bude asi chyba. Ale pokiaľ nenájdem nejaké vzorce pre výpočet evolventného ozubenia, tak si to neoverím a ani neopravím.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1164] | Publikováno: 03.10. 2010 - 10:14
Já se podívám doma, jestli ještě najdu něco ze školy. Tenhle problém (vzniká u velkého kola a pastorku) se řeší podbroušením na patě zubu.
dzupo

Poslat zprávu | Profil
[#1165] | Publikováno: 03.10. 2010 - 11:32
V tutoriálu som si všimol, že pri kreslení hlavovej kružnice (jej časti) je jej stred mimo osi kolesa. Je to takto OK?

Přiložené obrázky:

Kamil

Poslat zprávu | Profil
[#1166] | Publikováno: 03.10. 2010 - 12:01
No to nieje okej, to je chyba ktorá ale nemá na funkciu kolesa vplyv. Ďakujeme za upozornenie.
Kamil

Poslat zprávu | Profil
[#1169] | Publikováno: 03.10. 2010 - 17:42
Tak čo sa týka tejto témy tak som ten presah zmeral tým spôsobom že som k partu jedného kolesa aplikoval Thickness a "scvrkával" som koleso postupne po jednej stotine milimetra a vždy spustil simuláciu s Clash detection.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1170] | Publikováno: 03.10. 2010 - 18:21
To opravdu myslíte vážně? Pokud takto navržená kola vyfrézujete a použijete, tak vám moc dlouho nevydrží. Pokud takto změníte geometrii kola, nebude docházet k řádnému odvalování a kola se po nějaké době zničí.
Takhle si můžete navrhovat tak kolečka do merkura nebo nějaké jiné dětské stavebnice. :-)

Výpočet ozubení je v každých strojnických tabulkách...
Kamil

Poslat zprávu | Profil
[#1173] | Publikováno: 03.10. 2010 - 18:46
Ale ja nevravím že zmením celé koleso. Ja len vravím že týmto spôsobom som prišiel na to aký tam je ten "zadrhávací" presah. A zistil som že mi to robí na tej päte zubu len približne 4 stotiny milimetra. A pokiaľ viem tak tie kolesá sa po pätách neodvalujú takže pätu môžem kludne o nejaký "mikrouhol" odkloniť, aby neprekážala a samotný evolventný profil zubu zostane pôvodný.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1174] | Publikováno: 03.10. 2010 - 19:31
Podbrousit paty, tak se to řeší standartně, ale to už jsem psal.
Kamil

Poslat zprávu | Profil
[#1175] | Publikováno: 03.10. 2010 - 19:39
OK. Ale potreboval by som tie vzorce ktoré ste hovoril že pozriete. Našli ste ich, prosím?
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1176] | Publikováno: 03.10. 2010 - 20:32
Můžu se zeptat z jakého jste oboru? Pokud nejste strojař, budou vám ty výpočty stejně asi málo platné, protože to je poměrně složitá problematika. Tedy pokud ta kola skutečně hodláte vyrábět pro nějaký stroj.
Kamil

Poslat zprávu | Profil
[#1177] | Publikováno: 03.10. 2010 - 20:59
Áno som strojár a programátor CNC strojov. A vytvoril som si program ktorý mi vyfrézuje evolventné ozubenie. V tomto programe zadávam len počet zubov a modul. Takže by mi tie vzorce moc moc pomohli.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1182] | Publikováno: 05.10. 2010 - 20:53
Já myslím, že jste málo hledal :-) Tohle je výsledek 5-ti minutového hledání na webu - html verze skript, podle kterých jsem se kdysi učil (Západočeská univerzita v Plzni, katedra konstrování strojů). Je tam úplně všechno co byste měl znát.

Adresa webu:
http://www.kks.zcu.cz/pro-studenty-KKS/Studijni_podklady/PRIRUCKA/CADIS/MDOC/F/F12/F12_2/f12_2.htm
Kamil

Poslat zprávu | Profil
[#1183] | Publikováno: 05.10. 2010 - 22:46
Ďakujem moc, presne toto isté som našiel aj ja. Takže moje vzorce sú ok. Už som si urobil aj parameter ktorý podbrúsi zub.
Kamil

Poslat zprávu | Profil
[#1189] | Publikováno: 06.10. 2010 - 16:23
Kde sa prosím Vás nastavuje citlivosť Clash Detection?
Radoslav Jančí

Poslat zprávu | Profil
[#1308] | Publikováno: 12.11. 2010 - 14:09
Dobrý deň
Potreboval by som poradiť nakresliť kužeLové ozubené koleso
Vopred ďakujem
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1309] | Publikováno: 12.11. 2010 - 23:44
Stáhněte si v sekci "Ke stažení" model kuželového kola.
(viz http://www.catia-forum.cz/download/?category=4)
Radoslav Jančí

Poslat zprávu | Profil
[#1362] | Publikováno: 29.11. 2010 - 14:51
Ďakujem, mám ho stiahnuté, musím ísť sám po strome..., ale ja som hľadal nejaký návod,
napr ako ten preložený na čelné ozubené koleso. No skúsim sa potrápiť.
Ďalej riešim čelné ozub.koleso so šíkmými zubami.Viem že zub treba natiahnuť v krivke, ale......
Ako sa assemblujú 2 ozubené kolesá? Rád zašlem najaké party k spojeniu.
Vopred díky

Rado
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1369] | Publikováno: 29.11. 2010 - 19:05
Pokud máte obě kola spočtené, tak nevidím žádný problém, jak je v Catii napolohovat do záběru.


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.