Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

Napojení ploch

Kompletní přehled příspěvků v tématu Napojení ploch řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
rhinos

Poslat zprávu | Profil
Datum: 30.9. 2010 | Zobrazeno: 11543x
Konfigurace CATIA:

Text dotazu:
Potřeboval bych naťuknout s tvorbou nebo respektivě s rekonstrukcí jedné plochy z křivek.
Jedná se o modře označenou plochu.
Samozřejmě že ani jedna z ploch není ideální,mírné zvlnění mi nevadí.
Na označené ploše ale není ideální přechod z jedné plochy do druhé a vzniká v ní jakoby díra a tu bych potřeboval eliminovat.
Poradí někdo zkušenější?
Jinak křivky jsou vytažené v Solidworksu z originálních ploch a jen spliny jsou dokreslovány v catii

Přiložené soubory:
3dprechod_sew.zip

dzupo

Poslat zprávu | Profil
[#1154] | Publikováno: 30.09. 2010 - 16:44
Skús použiť fukciu "fill", akurát u hrán, ktoré sú súčasťou plôch použi tieto ako supports (aby došlo k tangentnému napojeniu)
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1156] | Publikováno: 01.10. 2010 - 00:29
Fill je pro tenhle případ nevhodný, protože nedokáže respektovat prostřední "guide". Daly by se vytvořit dva filly, ale výsledek by nebyl pěkný. Fill má sice tangentní napojení ze všech stran, ale nelze u něj řídit tension. U spodní a horní spline navíc není žádná plocha, která by určovala tangentní směr, takže by se fill určitě odchýlil od prostřední "guide".
Pokusil jsem se alespoň narychlo vytvořit trochu uspokojivý výsledek. Nejsou to žádné Class A plochy (designéři by mě s tím vyhodili), ale je to jakž takž hladké.

Postup, resp. princip je následující:
Vstupní plochy zkrátit, aby na nich šly vytvořit isoparametry. Přes izoparametry natáhnout další dvě pěkné spline a mezi nimi vytvořit multisection. U původních spline určit směr napojení v koncových bodech (stačí tangentně, může být i křivostně) a zbývající plochy vytvořit jako fill, který se již tak nedeformuje, protože se chytá na celkem hladký multisection.

Výsledná plocha by se ještě dala upravit ve FreeStylu, ale to by bylo na delší povídání...

V příloze nový přechod s celou historií.

Přiložené soubory:
3dprechod_opraveny.zip

Tomáš Sedláček

Poslat zprávu | Profil
[#1523] | Publikováno: 24.12. 2010 - 21:12
Mám podobný problém, mohl by mi nekdo prosím poradit?
Plochy jsem se pokusil spojit Blendem, ale vyhodilo mi to samé ostré hrany, nějaký jiný způsob?

Přiložené obrázky:

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1524] | Publikováno: 24.12. 2010 - 22:06
No, nějak nevidím ty ostré hrany...

Nahrajte sem váš model, ať se na to můžu podívat.
Tomáš Sedláček

Poslat zprávu | Profil
[#1525] | Publikováno: 24.12. 2010 - 22:45
No mohl jsem to více popsat, to je fakt. Spojuji tam "tělo" s tou rotovanou špičkou a myslim, že na obrazku jde videt dobře, že plochy na sebe nenavazují jak by měly.
Dal jsem to do přilohy, Freestyle blend jsem odtranil. Děkuji za pomoc.

Přiložené soubory:
p51-alone.zip

Tomáš Sedláček

Poslat zprávu | Profil
[#1526] | Publikováno: 24.12. 2010 - 22:47
hh, to jsem nevěděl že tady je filtr na sprostá slova. To co jsem chtel napsal, ale nebylo vulgárni, nejakej omyl. Má tam být š.p.i.č.k.o.u.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1527] | Publikováno: 24.12. 2010 - 23:37
Podívám se na to.

PS: Filtr tu je, a dost "ostrej", občas zasáhne i tam, kde by neměl. Ale ukládají se původní slova, nahrazena jsou jen při zobrazení. Zkusím ho trochu umírnit. :-)
Kamil

Poslat zprávu | Profil
[#1530] | Publikováno: 25.12. 2010 - 22:42
Tomas, tie plochy som spojil blendom a je to bez chyby. Pravdepodobne len grafika pokrivkava. A mam pocit ze mas grafiku nastavenu na dost kockato. Som rad ze ta ten tutor chytil. :-)
Tomáš Sedláček

Poslat zprávu | Profil
[#1531] | Publikováno: 26.12. 2010 - 11:15
Uživatel odpovídá na příspěvek #1530:
Tutor je super. Hlavne proto, že když se na nečem zaseknu, mám se kam podívat a nemusim s tím každěho otravovat. Grafiku jsem si vylepšil, a je to opravdu ok. Akorat mám notas za 15k CZK a občas pokulhává, tak se to nejspiš defaultně nastavilo na nízkou kvalitu. Jezisek se na mě vybodl, takže snad nekdy v unoru by mohla být nová mašina. Možná bych si pak nechal i něco doporučit, ale to až to bude aktuální a v jiném tématu.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1532] | Publikováno: 26.12. 2010 - 18:22
Uživatel cituje z příspěvku #1531:
'mám notas za 15k CZK'
Já mám NTB za 12k, tak vím o čem mluvíte.
Ale abyste si koupil pořádné Catia dělo, tak by musel být Ježíšek asi tak 5 až 6x stědřejší. :-)


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.