Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

External references vo vykrese

Kompletní přehled příspěvků v tématu External references vo vykrese řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Tibor Sliva

Poslat zprávu | Profil
Datum: 12.12. 2022 | Zobrazeno: 780x
Konfigurace CATIA: V5-6R2016,HD2

Text dotazu:
Zdravím!

Potřeboval bych poradit jak vložit parametry externí reference do vykřešu z 3D modelu.
Jde mi o to abych mohl ovládat aktivitu kóty pomoci boolean parametru ze 3D.

Možná mám něco špatně nastavené nebo je to věc licence.
ctrl+c =► ctrl+v nefunguje.
"Atribute link" není to co potřebuji ale použiji to později.
parametry mam ve stromě zobrazené,
Part Infrastracture>General>Keep link with selected object mam povoleno

Mockrát děkuji za radu.

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#7099] | Publikováno: 13.12. 2022 - 17:36
Dobrý den,

tohle dost dobře udělat nejde, Zkoušel jsem to několikrát a vícero způsoby, ale nikdy jsem se nedobral uspokojivého řešení.
Záměr byl dostat hodnotu parametru ze 3D do parametru výkresu.

Muselo by se to řešit nějakou KWA reakcí, kdy reakce bude ve formě makra. To si (podle nějaké konfigurace) sáhne do nalinkovaného modelu, najde příslušný parametr a podle něj pak (de)aktivuje kótu. Tenkrát se mi něco hodně kostrbatého povedlo, ale přínos nebyl velký, protože se na to nedalo 100% spolehnout (nereagovalo to na změnu parametru ve 3D, což ostatně nedělá ani attribute link - musí se vždy použít Force Update).

Možná použitelnější řešení by bylo přímo makro spouštěné ručně, bez reakce.
Milan Duchek

Poslat zprávu | Profil
[#7100] | Publikováno: 14.12. 2022 - 10:36
Dobrý den,

pro provázání parametrů do výkresu jsem si vypracoval následující postup:

- V Partu vytvořte parametr typu Boolean.
- V Drawingu vytvořte paramert stejného typu.
- Ve výkresu rozklikněte parametr a na jeho hodnotě pod pravým tlačítkem vyberte Edit formula.
- Klikněte do Partu na parametr. Ve výkresu se vytvoří nový externí parametr spolu s formulí.
- V Drawingu vámi vytvořený parametr a formuli můžete v podstatě smazat, zůstane jen provázaný externí parametr.

Nalinkovaným booleovským parametrem potom můžete ve výkresu řídit viditelnost kót jak požadujete, nebo si do výkresu provázat jiné hodnoty z Partu.

Přiložené obrázky:

Tibor Sliva

Poslat zprávu | Profil
[#7101] | Publikováno: 14.12. 2022 - 11:15
Děkuji za odpoviěd.

došel jsem k tomu že aktivitu kóty řídím parametrem ze 3D, a to takhle:

- Otevřu ten manager pro vzorce (nevím jak se to oficiálne jmenuje)
- kliknu na kótu které chci řídit aktivitu
- v manageru dvaktrát kliknu na řádek který řídí kativitu kóty a otevře se druhé okno
- teď se přepnu do okna s 3D modelem a kliknu na boolean parametr.
(tohle bylo co jsem púvodne hledal)

Takhle se vloží externí reference do výkresu ale jak říkate, zněna parametru ve 3D nevyvolá nutnost updatu.
Nicméně já už mám ve 3D entity které jsou závislé na techto parametech takze model si update pokaždé vyžádá a tím i výkres. Tak si říkám že když se naváže ve 3D co i jenom skrytej bod na ten parametr tak není potřeba delat Force Update ale jenom držet aktualizované 3D a pak si výkres vyžádá update.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#7102] | Publikováno: 15.12. 2022 - 11:22
Ještě přidám postřeh...

Pokud se vytvoří link parametr 2D > parametr 3D, nefunguje ani Force update - parametr ve výkresu zůstane nesynchronizovaný. Musí se použít příkaz Synchronize nad vybraným parametrem (v kontextovém menu parametru nebo v příkazové řádce c: Synchronize).

U linku "kóta/Activity" > parametr 3D zabere klasický Update (pokud nastane potřeba) i Force update. Podle mě je to tím, že kóta je součástí pohledu a proto si pohled vše obstará sám.

Ve vašem případě, to tedy může fungovat, ale jen za podmínky, že se vždy pohled s řízenou kótou bude updatovat, tj. bude ovlivněný parametrem ve 3D. V opačném případě se může stát, že část parametrů by zůstala nesynchronizovaná, a pak bych nechtěl vidět ty výsledky.

No a k tomu nápadu s bodem. Zkoušel jsem to, ale aby to fungovalo, musí být na parametr navázáno něco v pohledu, tj. např. text, kóta apod.

Tedy:
- v modelu parametr boolean
- v modelu Set a v něm Point, boolean řídí jeho aktivitu
- ve výkresu pohled nalinkovaný na tento set (může být i skrytý, aby nepřekážel)
- v pohledu Text "link synchro", jeho parametr Activity navázaný na boolean v modelu (tím se vytvoří link výkres model)

Pak je to jak říkáte: Změna parametru v modelu vypne/zapne Point, ten to vyvolá potřebu update, a update si pak sesynchronizuje parametr, protože se jím řídí aktivita textu.

A teď řekněte, jestli to není kostrbaté řešení :-) Navíc nelze říct, jak by to fungovalo u jiných typů parametrů - pak by se ale dala s přehledem použít zmíněná reakce.

@ Milane, díky za výzvu, zase jsem donutil chvíli bádat




Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.