Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

Catie - Vykreslování grafiky - volba grafické karty

Kompletní přehled příspěvků v tématu Catie - Vykreslování grafiky - volba grafické karty řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Pepe_CZ

Poslat zprávu | Profil
Datum: 22.9. 2010 | Zobrazeno: 17013x
Konfigurace CATIA:

Text dotazu:
Zdravím všechny,

Měl bych tradičně jeden neohrabaný dotaz.

Jakým způsobem pracuje standartní vykreslování grafiky v Catii?

Dotaz je kladen spíše pro opravdové GURU znalce samotného enginu, jelikož bych rád vyselektoval vhodné HW zařízení pro CATII, což s mým dotazem plně souvisí.

3D grafikou se zabývám pouze zájmově, a do hloubky Catie opravdu nevidím -

nicméně když bych chtěl vycházet ze základních informací o Catii, tedy podpora DirectX9.0c rozhraní a OpenGl, docházím k závěru, že Catie pracuje na principu vykreslování Vertexů. Tak jak tomu bývá u jiných programů, a her. V případě složitých křivek a ploch, jsem si představoval i použití Shaderů, jenomže ty se používají převážně pro práci s texturami, což v základním 3D modelování u Catie úplně odpadá.

Do jaké míry se o základní geometrii pere Grafická karta s Procesorem?
A v čem najde uplatnění vyšší počet pipelines?


- dokonce i v Catii člověk potřebuje rychlé vykreslování obrazu v reálném čase, proto předpokládám, že je k volbě grafické karty prioritní parametr "frekvence Vertex Shaderů".
- Jelikož je operační paměť grafických karet využívaná v Catii jen částečně (alespoň dle výsledků mého sledování) a v závislosti práce s Vertexy, není ani příliš potřeba příliš velká šířka paměťové sběrnice - 128 a výše je myslím dostatečná.

- Když tedy úplně opominu processor, který se zaručeně zabývá klasickou matematikou - nevím do jaké míry se o to dělí s GK- zjišťuji, že se mi výběr grafických karet zužuje o značný kus... Bohužel v absolutní neprospěch proffesionálních karet od Nvidie, které mi cpe každý certifikovaný prodejce - u Dellu jsem se snad nesetkal s žádnou Workstationou, co by FX karty nenabízely....

Zatím neuvádím konkrétní příklady karet, ale rozdíly v ceně a použitelnosti jsou zde opravdu 100%.... :-/

Důvod proč toto píšu? Zatím jsem se nesetkal s FX kartou (nanejvýše FX1800), se kterou by mi CADY v jejich klasickém 3D rozhraní bez renderingu, běžely lépe než se standartní herní mainstreamovou GK kartou. Subjektivně hodnoceno, v budoucnu se hodlám udělat i objektivní benchmark. Jen je problém získat sestavu s podobným HW a OS, aby to o něčem vypovídalo.

Předem děkuji za věcné poznámky.

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1134] | Publikováno: 22.09. 2010 - 23:01
FX karty jsou nabízeny hlavně kvůli certifikaci (a pak zřejmě kvůli vysoké ceně, na něčem HP a Dell vydělávat musí). Je klidně možné, že Catia poběží na úplně obyč kartě, ale taky NEMUSÍ běžet na některé z High End herních grafik.
Podobné téma už se tu rozebíralo se stejným závěrem. Nejlepší by asi bylo testovat více GK s nějakým CAD benchmarkem - pak by se daly vyvodit relevantní závěry o vhodnosti či nevhodnosti té či oné karty.
A jak moc se GK dělí o výkon s procesorem? Stačí si pustit správce programů, točit s modelem a sledovat využití CPU. I s FX je slušně vytížený.
Pepe_CZ

Poslat zprávu | Profil
[#1135] | Publikováno: 23.09. 2010 - 08:06
"chtěl bych jen prolousknout termín - "certifikace"
- myslím že toto není tresné -
- diskutuje se o tom na každém fóru - ale nikde nejsou žádné výsledky.

mnou testované GK karty byly: (karty, které s CATII fungovaly - neřeším jejich výkon aktuálně, ale funkčnost "tedy certifikaci")

ATI/AMD:
3850 - MSI
3870 OC - MSI
4850 - Asus
5730 - Notebook Lenovo 560 s i7

GF:
9600GT - Gigabyte
8300 integrovaná
9400 v ION + dvoujádrový atom 330 1,6Ghz s HT (nettop Asrock)
GTX 260 - Asus
GTX 460 - EVGA
7600 GS - gigabyte

můj poznatek je ten, že výkon GPU není až tak pro grafickou kartu podstatný, pokud je výkonný processor (excelentně se mi pracuje na mém notebooku Lenovo 560 s průměrnou mainstreamovou kartou pro NTB). Důležité jsou Vertexy.

Funkčnost je pro MD2 rozhraní s GSD zaručena snad se všemy kartamy na trhu, jelikož podporují instrukce D3D a OpenGL, to samo o sobě už o něčem mluví. u GF jen může být otázka času najít správné ovladače, převážně pro starší karty. Ale to platí pro všechny GF karty obecně :-D I pro FX karty jsou různá optimalizace (horší a lepší)
Jan Svoboda

Poslat zprávu | Profil
[#1136] | Publikováno: 23.09. 2010 - 19:09
Používáte někdo SSD disky? Docela o tom uvažuju, mělo by to Catii o dost zrychlit...
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1137] | Publikováno: 24.09. 2010 - 09:17
Založím tuhle otázku jako nové téme, ať je to lépe vidět.
Jiří Lebruška

Poslat zprávu | Profil
[#1138] | Publikováno: 24.09. 2010 - 11:11
Zdravim,
myslim ze vas odhad o praci Catie s Vertexy je spravny.
Pokud by jste se o tomto tematu chtel dozvedet vice, podivejte se napr. na http://www.amd.com/us/Documents/VBO_FAQ_Final.pdf.
Zajimavy je rozdil u certifikaci. Zatimco u ATI jsou certifikovany karty http://www.amd.com/us/products/workstation/graphics/case-studies/Pages/case-studies-catia.aspx u Nvidie jsou certifikovany jen kon***ni ovladace.

Zeck1

Poslat zprávu | Profil
[#1517] | Publikováno: 23.12. 2010 - 18:20
Zdravim,
chcem si kupit notebook s integrovanou grafikou Intel HD http://www.qcomp.sk/shopping/product_details.php?idp=mPTSE0E-063055SK. Mam jedinu otazku: bude mi na nom korektne fungovat Catia V5R20?
Kamil

Poslat zprávu | Profil
[#1518] | Publikováno: 23.12. 2010 - 18:59
No mam tiez NB s win 7 a ide mi na nom catia v5 r20 uplne v pohode.
Zeck1

Poslat zprávu | Profil
[#1519] | Publikováno: 23.12. 2010 - 20:20
Uživatel odpovídá na příspěvek #1518:


Mas tam integrovanu graficku kartu alebo nejaku lepsiu?
Kamil

Poslat zprávu | Profil
[#1520] | Publikováno: 24.12. 2010 - 09:57
Je to notbuk spred pol roka s integrovanou grafikou a 3 GB ramky (VAIO).
Pepe_CZ

Poslat zprávu | Profil
[#1537] | Publikováno: 04.01. 2011 - 15:50
Uživatel cituje z příspěvku #1517:
'Zeck1'


Integrované karty na běžné modelování nejsou nijak velkou překážkou. Právě proto jsem toto téma rozebíral tak do podrobna.

Když mi běžel Inventor 2008 na Asusu EEE 100H netbook s archaickou GMA950, a až na výpočty vykresloval dobře i menší sestavy, tak s novou Intelovkou bych si modelování v Catii dokázal představit (co se nějakých lehkých modelů letadýlek týče) - pokud někdo tvrdí že Catia běží, je vyhráno - ale zázraky nečekej (kompatibilitu už vůbec)
Joz1nko

Poslat zprávu | Profil
[#1648] | Publikováno: 22.02. 2011 - 09:40
Dobry den,

potrebujem poradit v ramci tejto temy ohladom GPu v profesionalnom segmente.

Zakaznik pracuje v 3D s velkym objemom dat /wireframes /point clouds/ na baze reverzneho inzinierstva.

V PC ma GPU nVidia QUADRO 2000 1GB,
http://www.alza.sk/lenovo-nvidia-quadro-2000-d221540.htm
Pr. ´´Pri pohnuti s modelom´´ v pracovnom okne musi cakat dlhsiu dobu kym sa refreshne.

GPU je osadene na doske ASUS P6T DELUXE V2 2xGb LAN , ktora ma 3x PCIe 16x

Moja otazka znie co bude lepsia varianta, dolnit do dalsich dvoch slotov este 1x Quadro 2000 pre SLI / 2x QuADRO 2000 1GB pre 3-Way SLI

Nie som si isty do akej miery, moze toto SLI zapojenie fungovat v pripade narastu vykonu v 3D, ci mozeme vobec ocakavat nejaky narast vykonu v 3D...oproti 1x GPU, tak ako to funguje pri SLI zapojeni hernych GK.
Pretoze na stranke nVidie su v SLI spristupnene funkcie SLi Multi-OS, SLI FSAA apod.
co v podstate nieje to co potrebujem, teda zrychlenie prace pri obracani modelu...

alebo rovno osadit dosku vykonnejsou jednou GK napriklad Quadro 5000 2GB
http://www.alza.sk/hp-nvidia-graphics-plus-quadro-fx5000-d185951.htm
Myslim, ale ze uz som si odpovedal, ale primarne ma zaujima nazor, ci tu ma niekto skusenosti so zapojenim tychto kariet do SLI.

dakujem za promtnu odozvu.
Pepe_CZ

Poslat zprávu | Profil
[#1651] | Publikováno: 22.02. 2011 - 15:35
přiznám se že SLI jsem ještě netestoval, ale párkrát už mi Dell nějaké sestavy se dvěma kartami nabízel. Obávám se ale, že zde voda nepoteče, protože workstationy s více GK jsou určeny převážně pro vyobrazovací účely - tedy využití velkého počtu monitorů. Co vím, tak uplatnění SLI je primárně zaměřené na dynamické vykreslování za pomocí FSAA, jak už jste zmínil. Ale vycházím jen z teorie. Na druhou stranu vůbec nevěřím ovladačům od Nvidie, že budou pracovat s Catii jak mají...

jako poslední poznámka, práce s velkým množstvím bodů je vždy zátěž i pro velmi výkonné stroje, vždy tam bude poměrně dlouhý refresh. Aby ten někdo nečekal, že si bude takový mrak otáčet plynulostí 20FPS+ :-)
Joz1nko

Poslat zprávu | Profil
[#1657] | Publikováno: 25.02. 2011 - 11:42
Dakujem za reakciu,

posledna otazka,

Objednali sme 2x QUADRO 4000 2GB , pre pripadnu nutnost navysenia vykonu v SLI zapojeni.
Pri tychto kartach rady 4xxx a vyssie 5,6 ak som sa spravne docital,
by malo fungoval aj to klasicke SLI zapojenie v zmysle vyuzitia oboch grafickych kariet, pre narast vykonu jednej aplikacie tzn. pre jednu aplikaciu by malo byt k dispozicii 4GB pamate+vykon dvoch jadier, cize nie len features :zobrazenie na viacerych monitoroch Multi-OS , vyrtualizacia, FSAA/ Mosaic a pod.
Z netu som stiahol najnovsie drivre co su dostupne.
http://www.nvidia.co.uk/Download/index.aspx?lang=en-uk

Neviete ci bude nutne, stiahnut este nejake ine ovladace pre moznost funkcnosti kariet v SLI zapojeni ?
Pepe_CZ

Poslat zprávu | Profil
[#1668] | Publikováno: 28.02. 2011 - 08:14
pro SLi zapojení stačí stáhnout jakékoliv nové ovladače.

Pro Catii ale doporučuji certifikované ovladače pro Catii
http://www.nvidia.co.uk/page/ws_partner_certified_drivers.html

Zvlášť pro Váš konkrétní případ to může mít také vliv na výkon. (nutno ozkoušet)


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.