Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

Naklonění profilu v průběhu radiusu

Kompletní přehled příspěvků v tématu Naklonění profilu v průběhu radiusu řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Aleš Dostál

Poslat zprávu | Profil
Datum: 12.10. 2018 | Zobrazeno: 7119x
Konfigurace CATIA: V5-r26, MD2

Text dotazu:
Dobrý den,

mám dotaz ohledně naklonění profilu vůči guide curve. Jak je vidět na obrázku, mám hranu, která je přes roh zaoblena r-5mm a potřebuji na této hraně vytvořit zaoblení r-7,5mm. Vůbec nevím jak na to...
Děkuji

Přiložené obrázky:

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6565] | Publikováno: 12.10. 2018 - 19:22
Dobrý den,

podle obrázku bych řekl, že se snažíte hranu zaoblit pomocí fce Sweep (Explicit) s profilem ve tvaru kružnice s R7,5. Naklonění profilu se u Sweepu dá řídit pomocí tzv. Spine, ale to by vám v tomto případě stejně nepomohlo, protože guide má v zaoblené částí hrany menší poloměr než je délka profilu - výsledná plocha tak vždy sama sebe "nabourá".

Já bych v tomto případě jednoznačně zvolil některou z funkcí Fillet pro zaoblení (podle toho jestli na tvaru existuje hrana nebo se jedná o dvě samostatné plochy).

Plocha kde se potkávají rádiusy bude sice "degenerovaná", ale Catia si s tím bez problémů poradí.

Správnější by bylo vytvořit nejprve obě části zaoblení R7,5 a až pak dodělat R5 (pravidlo od největšího k nejmenšímu). V místě setkání by pak R5 končil do špičky.

Další elegantní řešení je volba "Blend Corner" u funkce Edge Fillet, kdy se vytvoří tzv. kufrový roh, viz Blend corner

A nakonec si můžete oblast rohu libovolně vyříznout a dodělat podle libosti - Fill, Multisection apod.
Aleš Dostál

Poslat zprávu | Profil
[#6566] | Publikováno: 15.10. 2018 - 07:45
Dobrý den,

děkuji za pomoc. Jde o to, že šéf mě zkouší takovými záludnými úkoly. Dle jeho slov jde o jednoduchou geometrickou otázku...
Vyzkouším Vámi napsané způsoby ,-)

Děkuji za Váš čas
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6567] | Publikováno: 15.10. 2018 - 07:55
Já bych na tom nic zas tak "záludného neviděl", v podstatě jde o to přejet nějak oblast, kde exaktně definovaná geometrie neprochází.

I s tím Sweepem, co máte naznačený byl šlo jednoduše přidat oblast pomocí Add cutters (licence GSD), která vynechá místo kde se plocha protíná, a automaticky ho "zalepí".
Aleš Dostál

Poslat zprávu | Profil
[#6568] | Publikováno: 15.10. 2018 - 07:59
Super, děkuji za tip.


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.