Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

kopírování objektu podél křivky

Kompletní přehled příspěvků v tématu kopírování objektu podél křivky řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
jirik

Poslat zprávu | Profil
Datum: 19.8. 2010 | Zobrazeno: 11988x
Konfigurace CATIA:

Text dotazu:
Potřeboval bych nějakým způsobem zkopírovat objekt (lhostejno jestli solid, nebo skupinu ploch) tak, aby se kopie vytvořili podél křivky. Konkretně vytvářím šev na sedadle auta. Mám křivku která udává kudy šev povede a mám namodelován 1 článek švu (nitě) tak, že je to těleso ve tvaru válce který má oba konce š***té. Pokud by nějak šlo tento váleček rozkopírovat podél křivky vytvoří šev. Něco jako korálky na niti. Jenže mě nenapadá jak na to. Hledal jsem všude možně a nic. Poradí někdo? Díky moc.

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1037] | Publikováno: 19.08. 2010 - 19:29
Korálky na niti jdou celkem pohodlně vytvořit makrem (od začátku křivky vytvářet body a v nich koule. U "korálků" ale nezáleží na orientaci. Pokud se bavíme o švu, ten by se dal nahradit spíše tenkým pásem, tj. pro jeho definici by bylo třeba nejméně dvou křivek nebo jedné křivky a plochy (třeba potah sedadla).
Pak by se dalo vytvořit PowerCopy s jedním dílem švu a makro, které by si vytvářelo ony zmíněné body na křivce (s roztečí rovnou délce švu) a vkládalo do nich instance PowerCopy. Plocha by sloužila k orientaci švů.
Pošlete sem model švu, podívám se jak by to bylo náročné.
Milan Duchek

Poslat zprávu | Profil
[#1039] | Publikováno: 19.08. 2010 - 20:43
Zkuste se podivat na švy v přiloženem souboru, jsou dělány pomocí Law editoru a jsou jak "vyšité". Třeba se budou hodit.

Přiložené soubory:
svy.zip

Milan Duchek

Poslat zprávu | Profil
[#1040] | Publikováno: 19.08. 2010 - 21:23
Ještě přikládám švy přímo kopírující křivku na ploše.

Přiložené soubory:
svy2.zip

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1041] | Publikováno: 20.08. 2010 - 09:21
Zajímavé řešení a hlavně vcelku jednoduché. Jediné omezení bych viděl v tom, pokud by byla podkladová plocha složítá a sweep nedokázal vytvořit. Čekám co jirik pošle za šev. Třeba by to šlo vyřešit takhle.
jirik

Poslat zprávu | Profil
[#1090] | Publikováno: 25.08. 2010 - 18:51
Děkuji za rady. Šev tvořený pomocí křivky ve tvaru sinusoidy jsem také zkoušel. Problém je v tom, že šev vypadá příliš jednoduše. Potřebuji ho udělat tak, aby se co nejvíce podobal reálné niti. Viz obrázek v příloze. Takhle švy děláme ve firmě pomocí vlastního programu, ale pokud by šlo šev vytvořit přímo v Catii bylo by to pro nás optimální. U švu potřebuji mít nastavitelnou délku nitě, která je vidět na povrchu a délku rozteče tj. tu část která je pod látkou. Jak je vidět na obrázku, náš šev se skládá z řady válečku, které jsou na obou koncích š***té. Povedlo se mi vytvořit funkci místo sinusoidy, pomocí které vytvořím cca 100 válečků, ale při větším počtu už to Catia nezvládá a vytváří nesmysly. Myslím, že by bylo lepší řešit to pomocí Power Copy. To jsem ale nikdy nedělal a zatím jsem neměl čas to vyzkoušet ale určitě se o to pokusím.

Přiložené obrázky:

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1092] | Publikováno: 25.08. 2010 - 22:02
Tak tenhle šev zase nevypadá tak složitě. Myslel jsem, že budete chtít "entl" nebo jak se tomu říká. Myslím, že ani nebude nutné to PowerCopy, půjde to napsat jenom makrem.
Ještě se zeptám, jestli potřebujete modelovat i tu část pod látkou nebo jestli stačí jen ta rozteč (na rubu prostě nebude nic).
Makru by pak stačilo vybrat křivku a plochu, zadat rozteč a délku švu a ono by si je postupně všechny vyšilo samo. A bylo by asi lepší švy dělat neparametrické, aby se netvořilo zbytečně moc geometrie.
jirik

Poslat zprávu | Profil
[#1094] | Publikováno: 26.08. 2010 - 19:53
pod látkou nepotřebuju nic, pokud nebude ohyb látky tak velký, že by konce švu "viseli" ve vzduchu. Ale nenapadá mě jak to makro napsat...
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1097] | Publikováno: 02.09. 2010 - 13:22
Mohly by stehy vypadat nějak takhle? On totiž bude trochu problém vybrat pro makro takové funkce, které jsou jednoznačně určené vstupy a není třeba dále určovat např. orientaci a pod.
Bylo by možné měnit délku stehu (v příloze modře), délku zúžené části, průměr nitě a rozestupy jednotlivých stehů.

Přiložené obrázky:

jirik

Poslat zprávu | Profil
[#1107] | Publikováno: 10.09. 2010 - 00:32
pokud by to vypadalo jako na obrázku, bylo by to přesně to co potřebuji...
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1111] | Publikováno: 10.09. 2010 - 21:28
Tak jsem dal něco dohromady, podívejte se do přílohy na video jak to vypadá. Pár věcí by chtělo ještě ošetřit, ale v principu to funguje docela dobře.

Přiložené soubory:
stich.zip

jirik

Poslat zprávu | Profil
[#1114] | Publikováno: 13.09. 2010 - 17:38
to vypadá velmi dobře. můžete mi prosím to makro poskytnout?
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1120] | Publikováno: 16.09. 2010 - 09:27
Uživatel odpovídá na příspěvek #1114:
Psal jsem vám ohledně poskytnutí makra odpověď na váš email, přišla vám?
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#1129] | Publikováno: 19.09. 2010 - 00:24
Tak jsem na tohle téma nakonec napsal článek, kde je celá problematika podrobně popsána. Můžete si jej přečíst zde http://www.catia-forum.cz//articles/?article_id=14.
jirik

Poslat zprávu | Profil
[#1133] | Publikováno: 22.09. 2010 - 18:01
Díky moc. Hned jak to půjde vyzkouším, ale vypadá to skvěle!


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.