Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

středová křivka

Kompletní přehled příspěvků v tématu středová křivka řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Konopásek Jan

Poslat zprávu | Profil
Datum: 1.6. 2018 | Zobrazeno: 7530x
Konfigurace CATIA: V5-6R2016

Text dotazu:
Zdravím.
Mám dotaz ohledně tvorby středové roviny (křivky) procházející taženou plochou (ohýbanou tyčí). Part je pouze SOLID, takže nemám skici jednotlivých úseků. Potřebuji změřit délku středové osy, ale bohužel se mi to nedaří....
Předem děkuji za případnou radu.

Přiložené obrázky:

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6488] | Publikováno: 01.06. 2018 - 12:27
Dobrý den,

zde je několik možností jak délku zjistit:

1) nejjednodušší je prostý výpočet. Změříte objem solidu a vydělíte ho průřezem. Dostanete délku střednice +/- nějaký milimetr, možná i přesněji, pokud se průřez trubky nemění

2) konstrukce pomocí křivek a ploch
- ze solidu vytvoříte extract (pouze válcová plocha, ne konce)
- pokud je tato plocha hladká, bez ostrých přechodů, vytvoříte na ní dvě Isoparametric curve, každou přesně na opačné straně profilu
- mezi těmito křivkami natáhněte plochu (blend, sweep)
- no a na této ploše vytvořte parallel curve s její hranicí v polovině - v ideální případě to bude geometrická střednice s odchylkou v max. desetin mm. Ta už se dá změřit.
Konopásek Jan

Poslat zprávu | Profil
[#6489] | Publikováno: 01.06. 2018 - 13:08
Děkuji za pomoc, zkusil jsem obě možnosti pro porovnání a obě se +-mm shodují. S jednoduchostí první varianty máte pravdu.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6495] | Publikováno: 04.06. 2018 - 09:44
Jj, ta první možnost je skutečně tak primitivní, že to člověka ani nenapadne. Ale když potřebujete osu na další konstrukci, musí se dělat druhé možnost.

Mám pro ten druhé případ vytvořené PowerCopy, u kterého se vybírá jen válcová plocha a profil, zbytek se vytvoří sám a ještě na konci vyskočí KWA hláška s délkou osy v mm :-)


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.