Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

Úprava fontu

Kompletní přehled příspěvků v tématu Úprava fontu řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Michal Nytra

Poslat zprávu | Profil
Datum: 12.8. 2017 | Zobrazeno: 8320x
Konfigurace CATIA: V5R20

Text dotazu:
Dobrý den, rád bych se zde obrátil s následujícím dotazem.
Ve fontu technického písma (ISOCP) chybí některé technické znaky jako značky profilů. Znaky není problém dodělat pomocí např. FontForge nebo Type Light. Upravený font následně nainstaluju do Windows. Jenže, pokud se vytvořený znak snažím vložit do CATIE, tak nefunguje. Přičemž např. v AutoCADu nebo textovém editoru znak normálně funguje.
I když upravím nějaký stávající znak, tak do CATIE neustále vkládá znak původní. Vypadá to tedy, že si CATIA pamatuje původní konfiguraci fontu, i když byl v OS změněn.
Nevíte prosím co s tím, jak požadované znaky do fontu dostat a používat je? Děkuji za odpověď.

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6291] | Publikováno: 12.08. 2017 - 13:43
Dobrý den,

kdysi jsem se také snažil vytvořit další znaky do fontu. Zákazník chtěl do výkresů vkládat logo pomocí makra 3DText, tak jsem si zkoušel v nějaké utilitce (Bird Font tuším) předělat jeden znak na jejich logo. Tenkrát se podařilo a vše fungovalo.

Problém by mohl být v typu fontu, Catia na tohle chce typ true type - tady bych hledal příčinu.
Michal Nytra

Poslat zprávu | Profil
[#6292] | Publikováno: 12.08. 2017 - 16:18
Dobrý den,

vyzkouším tedy ve Vámi zmíněném softwaru upravit nějaký znak, který lze postrádat. Dělám to totiž z důvodu automatizace, chci totiž vytvořit userform aplikaci, kde budu moci navolit polotovar právě pomocí znaků a hodnot, vypíše se do text boxu a ten budu moci vložit do vlastnosti součásti a napojit na text ve výkresu.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6293] | Publikováno: 12.08. 2017 - 21:54
až takhle? no nevím jak ten přes z properties dílu do textu ve výkresu. Já v těchto případech šel vždy spíše cestou vytvoření katalogu textů do výkresu (detaily), ve kterých byly některé části textu jako Modifiable in instance. Podle parametru určujícího typ polotovaru se vybral příslušný detail /kde už byly značky průměrů apod) a jen se vyplnily textové hodnoty. Bylo to jednodušší a i méně pracné. Vždy je lepší si připravit katalog textů detailů a pak je jen vkládat, než texty makrem vytvářet.
Michal Nytra

Poslat zprávu | Profil
[#6294] | Publikováno: 13.08. 2017 - 08:27
S tímhle jsem se ještě nesetkal, nevím, co přesně ty "detaily" jsou, teprve s Catií začínám. Ale říkal jsem si, že když jde do texu ve výkresu dát Part Number, což je tak udělané ve frame and title block od DS, tak by to stejné mělo jít i s uživatelem definovanou vlastností typu string.
Neposlal byste mi prosím nějaký tutoriál k tomu katalogu textů?
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6295] | Publikováno: 13.08. 2017 - 18:07
Všechno už tu dávno je, jen trochu hledat :-)

http://www.catia-forum.cz/articles/?article_id=51

To co má DS v razítku je pakárna - všechny elementy se totiž vykreslují jako geometrie a texty, takže jakákoliv změna = spousta programování.
Michal Nytra

Poslat zprávu | Profil
[#6296] | Publikováno: 13.08. 2017 - 22:19
Ještě jsem se nestihl rozkoukat. Já si ten CATScript upravil pro školní standard a dále si ještě napsal aplikaci, která mi doplní ještě některé věci jako drsnost, tolerance, poznámky nad razítkem atd.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6297] | Publikováno: 14.08. 2017 - 08:07
V zásadě existují dva zásadní postupy:

1) všechna geometrie a texty jsou pouze na pozadí a vykreslují (kopírují ze šablony a vkládají) se pokaždé znovu. Při změně formátu výkresu se jednoduše vše smaže (celý background nebo se filtruje podle hladiny) a pak se vše zase znovu vykreslí.

2) použije se šablona s již definovaným pozadím s vloženými detaily, do kterých se jen přepisují "modifikovatelné" části.

Výhoda detailů je, že se s nimi dá efektivně pracovat i bez makra, dá se z nich udělat katalog atd. Naopak jedna nevýhoda je, že ve výkresu musí být tzv. detail sheet, který se tiskne (nejde to vypnout) a PDM systémy pak musí tento vytisknutý list nějak odfiltrovat. S tím už ale také nebývá problém.

Zde na videu malá inspirace jak to může vypadat.
Michal Nytra

Poslat zprávu | Profil
[#6306] | Publikováno: 17.08. 2017 - 19:47
Dobrý večer,

mohu mít dotaz? Ta aplikace vznikla ve VBA? Jak se Vám prosím podařilo umístit do lišty ikonu?
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6307] | Publikováno: 18.08. 2017 - 09:00
Ano, je to dělané ve VB.NET a dnes již existuje mnohem pokročilejší verze - pokud vás zaujala, je možné poskytnout k vyzkoušení.

Integrace skriptu ve formě ikony do toolbaru je zde.
Michal Nytra

Poslat zprávu | Profil
[#6308] | Publikováno: 18.08. 2017 - 17:09
Tohle přesně jsem neměl na mysli, myslel jsem spíš ikonu do horní lišty okna user form aplikace (tam kde je minimalizovat, zvětšit a křížek). Všíml jsem si, že v aplikaci na úpravu vlastností ikonu v liště máte.


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.