Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

Konvexno-konkávne ozubenie

Kompletní přehled příspěvků v tématu Konvexno-konkávne ozubenie řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Peter Obert

Poslat zprávu | Profil
Datum: 17.11. 2016 | Zobrazeno: 10547x
Konfigurace CATIA:

Text dotazu:
Ahojte,
Mám otázku ohľadom kreslenia konvexno konkavneho ozubenia , bud v prostredi GSD alebo v Skecheri, vie mi niekto poradiť?
Dakujem, poprípade nejaký link na video-tutoriál, na internete som zatial otom nič nenašiel.
ďakujem pekne

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6000] | Publikováno: 17.11. 2016 - 11:21
Dobrý den,

a jak dlouho jste hledal...? Řekl bych že vůbec. Jen tady na fóru je několik témat i souborů ke stažení, které se týkají ozubených kol.... zde výsledky vyhledávání na fóru

Příště více popište, co přesně potřebujete. Takhle to vypadá jako "chci aby za mě někdo našel link, jak se kreslí ozubené kolo". Nečekejte že Vám někdo odpoví.

Popis Vašeho ozubení je kdokoliv v technické literatuře. Když se k tomu podíváte, jak je modelované evolventní ozubení, dáte to dohromady.



Peter Obert

Poslat zprávu | Profil
[#6001] | Publikováno: 17.11. 2016 - 12:07
Ano viem, že je tu toho dosť, ale potrebujem poradiť ohľadom toho ako ho nakresliť, kreslí sa to ako evolventné ozubenie? Literatúry mám dosť len že tam ohľadom modelovanie nieje nič spomenuté. Ďakujem
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6002] | Publikováno: 17.11. 2016 - 13:13
Tak kde je problém? Jestli máte přesnou definici geometrie, tak vymodelovat zub už by neměl být problém. Když na to půjdete ve stejném duchu jako u evolvent (a u kulatých zubů by to mělo být mnohem jednodušší), musíte se k výsledku dostat.

Máte nějaký obrázek s definicí profilu zubu a kružnic kola? Hoďte ho sem, zkusím vás nějak nasměrovat.
Peter Obert

Poslat zprávu | Profil
[#6004] | Publikováno: 17.11. 2016 - 13:36
Evolventné ozubenie som zvládol podľa návody ktorú bol tu, ale s K-K ozubením si sám neporadím, teda potrebujem aspoň trošku poradiť ako začať, parametre ozubenia mám ľubovolné len mám pdomienku že to musí byť vnútorné súkolesie, nejaké parametre mám v knihe. Viď obrázok(orámovaná čast ). Ďakujem

Přiložené soubory:
IMG_20161117_132750 (Medium).j

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6005] | Publikováno: 17.11. 2016 - 14:27
Tak snad k tomu i nějaký obrázek s popisem a vysvětlením, co který parametr znamená, ne? Jak chcete něco modelovat, když nevíte jaký parametr kam patří?

Jestli nebudete mít přesnou geometrickou definici profilu zubu kola, tak nemůžete nic modelovat....
Peter Obert

Poslat zprávu | Profil
[#6006] | Publikováno: 17.11. 2016 - 19:22
Samozrejme, napíšte mi všetko čo k tomu potrebujeme, som v tom začiatočník, mám odfotený obrázok z knihy, potrebuejeme ešte nejaké vzťahy na výpočet? Ďakujem

Přiložené soubory:
15126214_1477218492293982_1534

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6007] | Publikováno: 19.11. 2016 - 13:04
Vy jste mě špatně pochopil. Já za vás výpočet dávat dohromady nebudu....

Pomůžu vám s modelováním - k tomu ale od musíte připravit popis geometrie na papíře, tj. nakreslený a geometricky popsaný profil zubu tak, aby bylo možné ho vymodelovat (nebo alespoň vytvořit ve skicáři).

Zkrátka, tak jako evolventní profil zubu vznikne odvalováním přímky po kružnici (a podle toho se modeluje profil zubu), podobným způsobem vznikne tento váš zub. Dokud si nedáte tu práci s tím, abyste si to nakreslil a popsal konkrétními čísly ze zadání, nikam se nedostanete.

Jak říkám, výpočty ozubení jsem také kdysi prošel, ale už je to dlouho, a protože jsem to víceméně nikdy v praxi nepoužil, měl byste (vzhledem k tomu že to momentálně studujete) o tom vědět víc než já. :-)
Peter Obert

Poslat zprávu | Profil
[#6008] | Publikováno: 19.11. 2016 - 13:12
Dobre zatiaľ ďakujem urcite sa ozvem.
Peter Obert

Poslat zprávu | Profil
[#6009] | Publikováno: 20.11. 2016 - 11:16
Posledná rada dúfam, že my budete vedieť pomocť, mám parametre rovníc pre K-K ozubenie, v prílohe, len neviem kde(na aké miesto v rovnici) mám zadať parameter ,,t,,. Už pri zadávaní týchto rovníc do funkcie ,,law,,-vykreslovanie kriviek. Ďakujem za radu

Přiložené obrázky:

Peter Obert

Poslat zprávu | Profil
[#6010] | Publikováno: 20.11. 2016 - 14:54
Keď som pracoval na evovlentom ozubení podľa návodu ktorú je tu , zadával som dve rovnice yd,zd. prečo mali taký tvar? s stými parametrami ,,t,, viete mi to vysvetlit.

Přiložené obrázky:

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6011] | Publikováno: 20.11. 2016 - 21:11
Rovnice jsou zadané tak, aby jejich souřadnice udávaly body tvořící evolventu. Parametr t je vstupní parametr - když zadáte 0, dostanete první bod evolventy (kde se přímka začíná odvalovat) a postupným zvyšováním parametru (v návodu to je po 0,1) dostáváte další body - jejich spojením pak vznikne celá evolventa.

Nechci Vám tvrdit nějakou hloupost, jen uvažuju - pokud je vaše ozubení, tj. profil zubu tvořený kruhovým obloukem, pravděpodobně není třeba vytvářet Law. Stačí určit střed a poloměr oblouku vzhledem k definičním kružnicím. Law jsou použity právě kvůli popisu rovnice evolventy. Můžete je samozřejmě použít také, ale snad by to šlo i bez nich.
Peter Obert

Poslat zprávu | Profil
[#6012] | Publikováno: 21.11. 2016 - 07:22
Jediná možnosž bude asi vytvoriť to cez ,,LAW,, pretože nepoznám presnu definicu(geometriu) zuba, mám iba tie obrázky, a vzorce ktoré som vám sem priložil. Takže otázka je ked chcem robiť geometriu cez ,,LAW,, tak kde mám(na aké miesto v rovnici) použiť parameter ,t,.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6013] | Publikováno: 21.11. 2016 - 13:37
Vy jste to zřejmě vůbec nepochopil...

Postupným dosazováním do parametru t dostáváte jednotlivé body evolventy. Pokud to samé uděláte pro váš profil, dostanete jednotlivé body, které pak je spojíte splajnou. Bez rovnice (funkce) popisující profil zubu se nehnete - co potom chcete psát do LAW?

Rovnice udá souřadnice bodu x a y (nebo y a z - podle toho v jaké rovině modelujete) a vykreslíte tak zub vzhledem k počátku modelu, Tak musí být definované i rovnice.
Peter Obert

Poslat zprávu | Profil
[#6014] | Publikováno: 21.11. 2016 - 13:53
JA vás rozumiem ja mám aj tie rovnice uz som ich sem posielal pošlem ich sme znova, mna len zaujima že kde ten parameter ,,t,, do tých rovnic mam zaradiť, tak isto ako pri evolventých rovniciach tam tie parametre boli v rovniciach niekde priradene, tak aj tu ihc nieke musim dať, priladám rovnice,

Přiložené obrázky:

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#6015] | Publikováno: 21.11. 2016 - 13:57
Peter Obert

Poslat zprávu | Profil
[#6016] | Publikováno: 21.11. 2016 - 14:11
Pozrel som si to ale vela mi to nedalo, dúfam že si stým nejak poradím, keby na niečom prídme ozvem sa zatial Díky.
Břeťa Doležal

Poslat zprávu | Profil
[#6036] | Publikováno: 25.11. 2016 - 13:12
Uživatel odpovídá na příspěvek #6014:
Ve vašich rovnicích popisujících konvexně-konkávní profil zubu (pokud to je popis profilu zubu a nebo to popisuje bod záběru...?) bude zřejmě úhel "alfa" tím parametrem "t". A k získání profilu bude zapotřebí vypočítat několik bodů pro různé úhly "alfa". Takže bude zapotřebí vytvořit dva law, kde vstupem bude "alfa" a výstup z law bude dávat hodnty "x*" a "y*". Pro detailnější pomoc by bylo zapotřebí vědět více z teorie ozubení tohoto typu zubu. Dle obrázku, možná opravdu jen stačí dopočítat středy oblouků Skh a Skd a je to. Jak už předeslal Jan C., jestli jsou zuby pouze kruhové oblouky, což nemohu potvrdit ani vyvrátit, páč tyto zuby jsem nikdy nepoužil, tak nebude law ani potřeba.
Peter Obert

Poslat zprávu | Profil
[#6041] | Publikováno: 25.11. 2016 - 14:17
Mám to prikázané robiť cez parametrické rovnice a funkciu ,,law,, skúšal som dať tie rovnice do ,,law,, premenná tam bude uhol (Fí r) mal by to byť teda parametre ,,uhlový,, ale potom keď už zadávam tie body cez funkciu ,,point,, tak my to moc nevykresluje, asi tam robím niečo zle....
Břeťa Doležal

Poslat zprávu | Profil
[#6047] | Publikováno: 01.12. 2016 - 09:27
@ Peter, Bohužel z Vašich příspěvků nejsem schopen model postavit. Jak jsem již psal, zuby tohoto typu neznám. Neznám význam počítaných rozměru x*, y* a phi* a jak se k nim dostalo, tak nevím jak nastavit znaménka. Nicméně ukázka toho jak je možno za pomoci law vyzískat body na profilu je připojena. Něco to dělá, ale určitě né správně. Je třeba ještě opravit a dodělat. Toto je opravdu jen ukázka jak asi na ty body. Body profilu by byly koncové body úseček Line.1 a Line.2.

Přiložené soubory:
convex_concave.zip



Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.