Vítejte !   Přihlášení | Registrace
Hlavní menu
CATIA fórum.cz
Novinky
Seriál CATIA
Obecně o CAD
Novinky ze světa DS
Makra pro CATIA V5
Diskuse
Vytvořit téma
Koncepty
Seznam oblíbených
Soukromé zprávy
Pravidla
Live CHAT
VIP žádost
Základy Catia
Ke stažení
Doporučujeme
Pracovní příležitosti
Reklama a kampaně
O fóru
Nápověda

Nabalení křivky na válec

Kompletní přehled příspěvků v tématu Nabalení křivky na válec řazený podle data jejich publikace na fóru.

UživatelPříspěvek
Jan Vaník

Poslat zprávu | Profil
Datum: 23.6. 2014 | Zobrazeno: 10455x
Konfigurace CATIA: V5R19SP9

Text dotazu:
Dobrý den

Jde nabalit křivku na válec? Křivku mám nakreslenu v tečné rovině na válec a rád bych jí na ten válec kolem dokola promítnul. Jedná se o vačku.

Přiložené obrázky:

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#4608] | Publikováno: 23.06. 2014 - 09:59
Zdravím,

tohle jde udělat pomocí funkce Develop (Insert - Develop Shapes), je k tomu ale potřebná licence GSO.

Výsledek na obrázku v příloze (vč. souboru s ukázkou).

Přiložené soubory:
develop.CATPart

Přiložené obrázky:

Jan Vaník

Poslat zprávu | Profil
[#4610] | Publikováno: 23.06. 2014 - 11:38
Děkuji za odpověď. Mám jen MD2. Příkaz Develop jsem tam nenašel, ale je zajímavé, že z vašeho souboru mi perfektně funguje. Stačí nahradit Váš text mojí křivkou, poeditovat průměr a mám to. Tímto děkuji za pomoc.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#4611] | Publikováno: 23.06. 2014 - 12:39
Ano, takhle to funguje - můžete měnit veškeré vstupy, ale samotné parametry už ne (a že jich je, viz. obr.). Takže v takto jednoduchých případech to lze použít, u složitějších už to nemusí vždy fungovat.

Přiložené obrázky:

MrBobik5

Poslat zprávu | Profil
[#4756] | Publikováno: 27.09. 2014 - 12:24
Dobrý den, mám podobný, ale zřejmě složitější problém - potřebuji nabalit čtverce na složitější plochu - vzniklou rotací oblouku - foto mi nejde vložit. Potřebuju aby tyto čtverce zůstaly čtverci (vždy z normálového pohledu k té ploše). Funkce devolop mi háže chybu - too many solutions, pomocí projection se mi též nedařilo dosáhnout výsledku. Čtverce potom využiju pro mřížkovou plochu - tzn. zkoušel jsem i funkci wrap s již vytvořenou plochou, ale opět jen zkreslené kosočtverce. Nenapadá vás řešení?

Přiložené soubory:
surf01.docx

Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#4757] | Publikováno: 27.09. 2014 - 19:32
Pokud chcete aby se kontura na ploše jevila v normálovém pohledu jako čtverec, pak to půjde udělat jedině projekcí čtverce právě v tomto směru. Pro každý čtverec bude jiný směr - normála k ploše středem čtverce. Mřížka ale nebude mít konstantní tloušťku, viz. obr nebo přiložený model.

Na prvním obrázku je dobře vidět, že se v normálovém pohledu opravdu otvor jeví jako čtverec.

Přiložené soubory:
Mrizka.CATPart

Přiložené obrázky:

CaTLama

Poslat zprávu | Profil
[#7105] | Publikováno: 03.02. 2023 - 13:48
Je možné takovou křivku nabalit i na obecnou plochu? Funkce Develop to neudělá, striktně vyžaduje válcovou plochu.
Ing Jan Cinert

Poslat zprávu | Profil
[#7106] | Publikováno: 07.02. 2023 - 22:26
Nelze, develop dokonce někdy odmítne i plochu, které skutečně válcová je :-)

Takže zbývá než si pohrát s projekcí (normálově na více částí, tj. dosáhnout co nejmenšího zkreslení) nebo zkusit curve maping u sheetmetalu. Nevím jestli znáte - tvar se rozbalí, nakreslí se na něm skica, a ta se pak nabalí na původní tvar. Zkoušel jsem to kdysi na kulové ploše a prošlo to, ale křivka se u nerozvinutelného tvaru samozřejmě zkreslí podle algoritmu rozvinu (zpětně).


Uživatel nepřihlášen

Pro zobrazení obsahu stránky / provedení akce (vytvoření nového téma, napsání odpovědi do diskuse apod.) musíte být přihlášeni.